تبلیغات
سینما اندیشه 3 - بیوگرافی سرگئی آیزنشتاین Sergei M. Eisenstein

سینما اندیشه 3

زندگینامه کارگردانهای شاخص

 

بیوگرافی سرگئی آیزنشتاین Sergei M. Eisenstein

 

نوع مطلب :سرگئی آیزنشتاین ،

نوشته شده توسط:سینما اندیشه 3

بیوگرافی سرگئی آیزنشتاین Sergei M. Eisenstein

 

سرگئی میخایلویچ آیزنشتاین (۲۳ ژانویه ۱۸۹۸ - ۱۱ فوریه ۱۹۴۸) کارگردان و تئوریسین سینمای اهل شوروی بود.

 

 زندگینامه

او در ریگا پایتخت لاتویا کشور کوچکی در همسایگی لیتوانی و روسیه به دنیا آمد . پدرش یک معمار آلمانی و سرمعمار شهر ریگا بود و مادرش یک مسیحی ارتودکس بود. او در ۷ سالگی به همراه مادرش به پترزبورگ آم د. تنها فرزند خانواده بود و تنها همدمش در دوران کودکی زنی بود که از او پرستاری می‌کرد . در ۶ سالگی و در سفری که با پدر و مادرش به پاریس داشت برای اولین بار با سینما آشنا شد. از همان کودکی به نقاشی علاقه زیاد داشت و تا پایان عمر هم این علاقه از بین نرفت. در ۱۱ سالگی پدر و مادرش از هم جدا شدند ، مادرش پترزبورگ را ترک کرد و او توسط بستگان پدرش بزرگ شد. در ۱۹۱۵ (۱۷ سالگی) به خواست پدرش به انستیتو مهندسی عمران شهر پتروگراد وارد شد تا شغل پدرش را پیش بگیرد اما در طی دوران تحصیل ساعات فراوانی را در سالن تئاتر و سینما گذراند.


 

چنان که خود او می‌گوید «اگر انقلاب اکتبر نبود نمی‌توانستم آن سنتی را که مرا وا می‌داشت شغل پدرم را ادامه دهم بشکنم. مایه و توانایی شکستن این سنت در من وجود داشت اما فقط انقلاب به من این آزادی را داد که سرنوشتم را به دستان خودم بگیرم». پس از ۱۹۱۷ ایزنشتین در ارتش سرخ داوطلب شده و به عنوان تکنیسین به خدمت واحد مهندسی درآمد. به زودی استعدادهای هنری او شناخته شد و ایزنشتین به واحد تئاتر بخش سیاسی جبهه غرب فرستاده شد در آنجا به طراحی واگن‌های قطار تبلیغاتی و آثار تئاتری آماتوری مشغول شد. پس از ۱۹۲۰ و پایان جنگ داخلی، ایزنشتین از ارتش خارج شده و کارش را را در جنبش تئاتر پیشرو پی گرفت. او بر این عقیده بود که آنچه مردم و انقلاب از تئاتر می‌خواهند آن چیزی است که در نمایش‌های سنتی یافت می‌شود یعنی در سیرک. او می‌خواست که تئاتر «مونتاژی (ملغمه‌ای) از جذابیت هاً باشد و پیوسته تماشاگر را شوکه کند. » نمایش" در هر مرد خردمند به قدر کفایت سادگی هست؟" که در ۱۹۲۳ در تور نمایشی ایزنشتین به اجرا درآمد بازیگرانش تعداد زیادی آکروباتیست، و بندباز و دلقک بودند. اما به زودی از امکاناتی که تئاتر در اختیارش می‌گذاشت سرخورده شد و راه سینما را در پیش گرفت.

وی هدفش را در سینما خلق «هنری انقلابی بدون مصالحه»و «وارد کردن ضربات پی در پی بر آگاهی و احساسات تماشاگر عنوان می‌کند.» ایزنشتین فیلم «اعتصاب» اولین فیلم بلند خود را در ۱۹۲۴ ساخت. این فیلم از سوی روزنامه پراوادا «اولین اثر انقلابی سینمای ما» توصیف شد.یکی از خصوصیات بارز فیلم اعتصاب و در ضمن از خصوصیات منحصر به فرد سینمای ایزنشتین این است که او به جای روایت کردن ماجرای قهرمانهای فردی، سبک و سیاقی که چه در آن زمان و چه همین حالا بر سینما مسلط است، تلاش داشت تا با شخصیت‌های تیپیک و قهرمانان جمعی کار کند و این در هماهنگی کامل با مضمون فیلمهای او یعنی رخدادهای تاریخ انقلاب روسیه بود. اما در ضمن او به دنبال شیوه‌های جدیدی برای فیلمبرداری و تدوین فیلم بود. تئوری مونتاژ او که اهمیت و شهرت جهانی یافت محصول همین تلاش هاست.او می‌گفت:«برای من مونتاژ صرفا به هم چسباندن صحنه‌های فیلمبرداری شده متوالی نیست بلکه همجوار کردن دو صحنه مستقل از هم هست تا به این ترتیب معنای جدیدی از مجموع دو صحنه در ذهن بیننده حاصل شود»او این ایده را از شیوه خط نویسی ژاپنی و زمانی که به خاطر علاقه مندی به تئاتر ژاپن مشغول یادگیری زبان ژاپنی بود الهام گرفته بود. در خط نویسی ژاپنی وقتی نشانه گرافیکی«چاقو»در ترکیب با نشانه گرافیکی«قلب»قرار می‌گیرد، نشانه گرافیکی جدیدی ساخته می‌شود که منظور از آن"اظطراب"است. او در سال ۱۹۲۵ فیلم"رزمناو پوتمکین"را ساخت که شهرت جهانی پیدا کرد. در ۱۹۲۷ فیلم"اکتبر"را به مناسبت دهمین سالگرد انقلاب ساخت . در این فیلم ایزنشتین توانسته‌است با تکنیک خاص خود در مونتاژ از ترکیب نمایش مبارزات جمعی کارگران و صحنه‌های پرتحرک زد و خورد و تظاهرات با اشیا و عناصر نمادین مثل مجسمه ناپلئون، صلیب، ... یک شاهکار بسازد . وی پیش از ساخت این فیلم بارها و بارها فیلم"تعصب"گریفیث فیلمساز آمریکایی را تماشا کرد ، کسی که علاقه مندی ایزنشتین به سینما با تماشای آثار او آغاز شد. اما نمایش فیلم انتقادات فراوانی به دنبال داشت. جو انقلابی در حال شکسته شدن بود. پیش از آغاز نمایش فیلم تروتسکی از قدرت کنار گذاشته شد و بسیاری از ارجاعات به او در فیلم اجبارا حذف شد. به فیلم ایراد گرفته شد که روشنفکرانه‌است . فیلم بعدی او که به اجبار تغییر نام داده شده و"کهنه و نو" نام گرفت درباره سیاست‌های کشاورزی روسیه شوروی بود و با سانسور زیاد مواجه شد.

در سال ۱۹۲۹ سفری در چند کشور اروپایی داشت و از آنجا به آمریکا مسافرت کرد و با چاپلین و والت دیسنی آشنا شده و تحت تاثیر آثار والت دیسنی قرار گرفت. امیدوار بود که در آمریکا بتواند در فضای آزادتری کار فیلمسازی اش را ادامه دهد و تجربه‌ای از سینمای ناطق کسب کند. اما فیلمنامه‌هایی که برای شرکت آمریکایی پارامونت نوشت پذیرفته نشد و در کار در آمریکا شکست خورد. در همان زمان از سوی همسر «آپتن سینکلر» رمان نویس آمریکایی حمایت شد تا فیلمی در مکزیک بسازد. او طرح مفصلی برای این فیلم که «زنده باد مکزیک» نام گرفت تهیه کرد . اما فیلمبرداری به جای ۴ ماه ۱۳ ماه به طول انجامید و به همین خاطر کار نیمه تمام متوقف شده و کار تدوین فیلم هم بدون ایزنشتین انجام گرفت و خلاصه آنکه فیلم درب و داغون شد. ایزنشتین حسابی روحیه خود را باخت چون انتظار نداشت طرحی که به قول خودش پرشورترین طرح زندگی اش بود به چنین سرانجامی بیانجامد.

او در اواخر ۱۹۳۲ به شوروی بازگشت . اما بازگشت به شوروی از مشکلاتش کم نکرد. مقامات به دلیل غیبت طولانی اش با بدگمانی با او برخورد می‌کردندو سه سال طول کشید تا بالاخره طرحی از او برای تبدیل به فیلم مورد موافقت قرار گرفت. ایده او روایتی تاریخی از ساخته شدن شهر مسکو و تکامل و توسعه آن بود اما این طرح هم به سرانجام نرسید. در این مدت بیشتر وقت خود را به تدریس سینما می‌گذراند. در ۱۹۳۶ توانست ساخت فیلم «بژین مدوف» اولین فیلم صامت خود را آغاز کند. این فیلم درباره گروهی از جوانان پیشگام بود که از یک مزرعه اشتراکی در مقابل گولاک‌ها (دهقان‌های ثروتمند) دفاع می‌کردند. ایزنشتین ااز این زمینه برای نشان دادن درگیری میان یک پسر جوان و پدرش استفاده کرد که ملهم بود از احساسات و افکار خودش نسبت به پدرش. در انتهای فیلم پسر توسط پدر به قتل می‌رسد. اما فیلم توسط مقامات دستکاری و تخریب شد چون سیاست آنها تغییر کرده و آنها خواستار نگرش دیگری به مزارع جمعی بودند . حاصل دو سال کار ایزنشتین از دست رفت و او دوباره به تدریس و نقاشی بازگشت. فیلم بعدی او الکساندر نوسکی (۱۹۳۸) روایتی تاریخی از مقاومت مردم روسیه در مقابل متجاوزین «توتون» بود و به وضوح پیش نشانه‌ای از خطر کشورگشایی آلمان فاشیستی تلقی شده و تحسین شد اما به خاطر توافق نامه‌ای که کمی بعد میان استالین و هیتلر منعقد شد این فیلم به محاق رفت تا آنکه بار دیگر با آغاز جنگ جهانی دوم و تجاوز آلمان نازی به روسیه شوروی اجازه پخش پیدا کرد. آخرین پروژه سینمایی ایزنشتین، «ایوان مخوف»، یک پروژه سه قسمتی بود. قسمت اول فیلم در ۱۹۴۴ نمایش داده شد و مورد تحسین استالین قرار گرفته و جایزه استالین را نصیب ایزنشتین کرد چون با نگرش استالین به تاریخ روسیه مطابقت داشت. اما قسمت دوم آن (۱۹۴۶) تا سالها پس از مرگ ایزنشتین اجازه پخش پیدا نکرد. ظاهرا استالین در قسمت اول فیلم با شخصیت ایوان مخوف همذات پنداری کرده اما قسمت دوم انتظارات او را برآورده نمی‌کرد. ایزنشتین در دفترچه شرحی از ملاقاتی که در پی ایرادات استالین به قسمت دوم فیلم در کرملین انجام شد ارائه کرده‌است. یکی از شاگردان ایزنشتین می‌گوید که وی خطر کرده و در قسمت دوم فیلم تصویری از زوال حکومت استالین ارائه کرده بود که ممکن بود در آن زمان به قیمت جانش تمام شود. در پی ممنوعیت پخش قسمت دوم فیلم، صحنه‌های فیلمبرداری شده قسمت سوم نیز از بین رفت. در این دوران ایزنشتین به مکتوب کردن نظرات سینمایی و نیز خاطراتش پرداخت. حاصل آن چهار کتاب «شکل سینماً، »معنای سینماً، «یادداشت‌های یک کارگردان فیلم» و «خاطرات فناناپذیر» است. کار بر روی این آثار با چند بار سکته قلبی همزمان شد که باعث شد او به کارش سرعت بیشتری دهد . در ۱۹۴۸ پس از یک سکته قلبی در ۵۰ سالگی درگذشت.


فیلم‌شناسی

  • اعتصاب (۱۹۲۴)
  • رزمناو پوتمکین (۱۹۲۵)
  • اکتبر (ده روزی که دنیا را تکان داد) (۱۹۲۸)
  • خط مشی عمومی (کهنه و نو) (۱۹۲۹)
  • الکساندر نوسکی (۱۹۳۸)
  • ایوان مخوف ۱ (۱۹۴۳)
  • ایوان مخوف ۲ (۱۹۴۶)

کتاب‌شناسی

  • فرم فیلم(۱۹۴۹)
  • یادداشت‌های یک کارگردان فیلم(۱۹۵۹)

منبع:ویکی پدیا

لیست کامل آثار موجود را می توانید از  اینجا   یا اینجا دانلود کنید.  Keto Prime Rx Review
1398/05/31 11:45
What's up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this article i thought i could also make comment due to this sensible piece of writing.
RevPump Tablets
1398/04/24 04:45
Hello my loved one! I want to say that this article is amazing, nice written and come with almost all vital infos.
I'd like to peer extra posts like this.
http://activatorprotestosterone.org/
1398/04/21 19:10
hello!,I really like your writing very a lot!
percentage we be in contact extra about your article on AOL?
I need an expert in this house to solve my problem. May
be that is you! Having a look ahead to see you.
https://www.gapyear.com/members/garrett49wilcox/
1398/04/21 12:45
Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!

Extremely useful information specially the last
part :) I care for such information a lot.
I was looking for this particular info for a
long time. Thank you and best of luck.
https://speakerdeck.com/kennysommer11
1398/04/21 12:15
Helpful info. Fortunate me I discovered your site by accident, and
I am stunned why this coincidence didn't came about earlier!
I bookmarked it.
http://ity.im/94wAp
1398/04/21 12:12
What's up to every body, it's my first pay a visit of this webpage; this webpage carries awesome
and actually good stuff for visitors.
https://www.datafilehost.com/d/64c3cf79
1398/04/21 12:11
Howdy I am so excited I found your site, I really found you by error, while I was
researching on Aol for something else, Anyways I am here now and would
just like to say kudos for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design),
I don't have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so
when I have time I will be back to read much more, Please do keep
up the excellent job.
https://www.shapeways.com/designer/dahldavidson27
1398/04/21 12:06
I cling on to listening to the news speak about receiving free online grant applications
so I have been looking around for the top site to get one.
Could you advise me please, where could i find some?
https://www.shapeways.com/designer/sampson97connolly
1398/04/21 11:47
Wohh exactly what I was looking for, thank you for posting.
https://forum.vodafone.co.uk/t5/user/viewprofilepage/user-id/682778
1398/04/21 11:42
Link exchange is nothing else but it is simply placing
the other person's weblog link on your page at
suitable place and other person will also do same in favor
of you.
http://cort.as/-Jx_W
1398/04/21 11:22
I think this is one of the most vital information for me.
And i am glad reading your article. But want
to remark on some general things, The website style
is wonderful, the articles is really nice : D.
Good job, cheers
https://vue-forums.uit.tufts.edu/user/profile/879374.page
1398/04/21 10:42
Wonderful blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?

I'm hoping to start my own website soon but I'm
a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid
option? There are so many choices out there that I'm totally overwhelmed ..
Any suggestions? Many thanks!
https://jacobsenmerritt664.shutterfly.com/21
1398/04/21 10:36
But a smiling visitant here to share the love (:, btw great style and design.
https://www.goodreads.com/topic/show/19885577-keto-ketosis-ketogenic-diet-and-nutrition?tab=author
1398/04/21 10:33
Hi to all, how is the whole thing, I think
every one is getting more from this web page, and your
views are pleasant designed for new viewers.
http://langhoffknowles80.bravesites.com/entries/general/10-crucial-factors-increase-your-acne--the-top-skin-take-good-care-of-acne
1398/04/21 10:09
I do not even understand how I ended up here,
however I thought this post was once good. I don't understand who you
are however certainly you are going to a well-known blogger if you
happen to aren't already. Cheers!
https://speakerdeck.com/choate81clark
1398/04/21 10:01
Loving the info on this site, you have done great job on the blog posts.
https://penzu.com/p/70639985
1398/04/21 09:52
Hello just wanted to give you a quick heads up. The
words in your content seem to be running off the screen in Ie.
I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet
browser compatibility but I thought I'd post to let you know.
The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Many thanks
https://foursquare.com/user/544360872/list/man-has-16500-worth-of-bitcoin-stolen-from-mtgox
1398/04/21 09:20
Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
Is it very difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I'm thinking about making my own but I'm not sure where to begin. Do you have any tips or
suggestions? Appreciate it
http://www.colegiosentli.edu.mx/portal/index.php/forum/user/296623-travis31mahler
1398/04/21 09:16
excellent publish, very informative. I ponder why the opposite specialists
of this sector don't notice this. You must continue your writing.
I'm sure, you've a huge readers' base already!
https://www.plurk.com/mouritsenbank7
1398/04/21 09:10
What i don't realize is in reality how you are no longer actually much more
neatly-preferred than you might be now. You're so intelligent.
You already know therefore considerably on the subject
of this matter, produced me personally imagine it from so many numerous
angles. Its like women and men aren't fascinated unless it is one thing to do
with Woman gaga! Your own stuffs nice. All the time handle it
up!
https://donaldson59donaldson.picturepush.com/profile
1398/04/21 09:03
My brother suggested I may like this website. He used to be
totally right. This put up actually made my day. You cann't imagine simply how much time I had spent for this info!
Thank you!
https://www.gapyear.com/members/kjeldsenjohansen0/
1398/04/21 08:47
An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was conducting
a little homework on this. And he actually ordered me
breakfast because I stumbled upon it for him... lol.
So allow me to reword this.... Thank YOU for the meal!!
But yeah, thanx for spending the time to discuss this
subject here on your site.
http://7.ly/yFgp+
1398/04/21 08:45
I'm really enjoying the design and layout of your site.
It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to
come here and visit more often. Did you hire out a developer to
create your theme? Outstanding work!
https://penzu.com/p/beae07c1
1398/04/21 08:15
I am extremely impressed with your writing talents as smartly as with the layout in your weblog.
Is that this a paid topic or did you modify it your self?
Anyway keep up the nice high quality writing, it's
rare to look a great blog like this one these days..
https://openload.co/f/bTqj81BW3No/Keto_Ketosis_Ketogenic_Diet_And_Nutritionvkvyh.pdf
1398/04/21 08:10
Really nice design and superb written content, practically nothing else we need :D.
https://wanelo.co/foremanvick16
1398/04/21 08:06
Well I truly enjoyed studying it. This tip procured by you is
very constructive for proper planning.
http://cutt.us/r2y4u
1398/04/21 07:50
Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little
research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post.
I'm very glad to see such fantastic info being shared freely out there.
https://stephansensingleton718.shutterfly.com/21
1398/04/21 07:47
Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem
to get there! Cheers
http://cort.as/-JwgA
1398/04/21 07:28
I always was interested in this topic and stock still am, thank
you for putting up.
https://disqus.com/home/discussion/channel-new/enlarge_your_penis_without_using_any_devices_97/
1398/04/21 07:12
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our
community. Your website offered us with valuable info to work on. You've done a formidable job
and our whole community will be thankful to you.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30