تبلیغات
سینما اندیشه 3 - بیوگرافی ویتوریو دسیکاVittorio De Sica کارگردان سبک نئورالیسم

سینما اندیشه 3

زندگینامه کارگردانهای شاخص

 

بیوگرافی ویتوریو دسیکاVittorio De Sica کارگردان سبک نئورالیسم

 

نوع مطلب :ویتوریو دسیکا ،

نوشته شده توسط:سینما اندیشه 3

بیوگرافی ویتوریو دسیکاVittorio De Sica کارگردان سبک نئورالیسم

 

بیوگرافی ویتوریو دسیکاVittorio De Sica کارگردان سبک نئورالیسم

ویتوریا دسیکا در ۷ جولای (۱۶ تیر) ۱۹۰۱ در ناپل دیده به جهان گشود. او سینما را از دوران کودکی و با حضور در عرصه بازیگری آغاز کرد و در ادامه به کارگردانی روی آورد. این هنرمند در طول دوران زندگی هنری خود ۳۰ فیلم را کارگردانی کرد، در حالی که بازی در بیش از ۵۰ فیلم سینمایی را کارنامه هنری خود دارد و عنوان بهترین بازیگر ژانر ملودرام و کمدی ایتالیا در دهه ۳۰ و ۴۰ میلادی را به خود اختصاص داده است.
دسیکا فعالیت در زمینه سینما را از سال ۱۹۱۰ و زمانی که تنها ۹ سال داشت با بازیگری آغاز کرد و این فعالیت تا سال ۱۹۷۴ با بازی در فیلم سینمایی "ما همدیگر را خیلی دوست داشتیم" ساخته اتوره اسکولا ادامه یافت. این فیلم در سال ۱۹۷۵ بر پرده سینماهای ایتالیا رفت و با استقبال قابل توجه مخاطبین مواجه شد. از جمله ویژگی هایی بازی دسیکا توجه به مسائل حرفه ای، خوشرویی و نوعی خودشیفتگی ذاتی این هنرمند است که همواره در نقش های مختلفی که ایفا می کرد به خوبی دیده می شد و جزو ویژگی های اصلی بازی او درآمده بود.
دسیکا در سال ۱۹۳۲ با بازی در فیلم سینمایی "مردها چه رذل هایی" ساخته کامرینی به عنوان بزرگترین ستاره فیلم های کمدی و عاشقانه ایتالیایی معرفی شد. وی که در امر خوانندگی هم فعالیت می کرد و به موسیقی علاقه زیادی داشت در بیشتر فیلم هایی که بازی می کرد از این ویژگی خود بهره می برد. از این جهت به "چارمیو" شهرت یافت. این عنوان به هنرمندانی در ایتالیا اطلاق می شد که در زمینه کاری خود از نوعی جذابیت و توانایی بالای هنری برخوردار باشند. دسیکا در کار خود - چه در عرصه بازیگری و چه در زمینه کارگردانی - با خلق موقعیت های جذاب برخوردار از جنبه های زیبایی شناسانه در کنار ایجاد حس همذات پنداری مخاطب در جلب نظر بیننده بسیار موفق عمل کرد.
دسیکا فعالیت در زمینه کارگردانی را از سال ۱۹۴۰ آغاز کرد. فیلم هایی که وی ساخت را به چهار دوره کاری تقسیم بندی می کنند. در دوره نخست فعالیت این کارگردان که بین سال های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۴ را دربر می گیرد شش فیلم توسط وی ساخته شد. بیشتر آثار این دوره به تولید فیلم هایی مربوط می شود که در ژانر واقعگرا جای می گیرند و هنوز شخصیت خلاق هنرمند به کامل بروز نیافته است. البته فیلم سینمایی "بچه ها نگاهمان می کنند" که در سال ۱۹۴۳ ساخته شد، نخستین گام دسیکا برای ورود به عرصه نئورئالیسم محسوب می شود که توجه سینماگران ایتالیایی به این ژانر موجب شد تا سینمای ایتالیا در صدر سینمای جهان آن دوره قرار بگیرد. همچنین این فیلم نخستین تجربه همکاری دسیکا با چزاره زاواتینی به عنوان فیلمنامه نویس است که در بیشتر آثار بعدی او نیز این همکاری ادامه یافت.
اصطلاح نئورئالیسم از دهه ۳۰ میلادی و از ادبیات و هنرهای تجسمی می آید. به نظر می رسد ماریو سراندبی، تدوینگر شناخته شده سینمای ایتالیا برای نخستین بار این اصطلاح را در هنگام تماشای فیلم " وسوسه " به سال ۱۹۴۳ به کار برده است و پس از آن در میان سینماگران ایتالیایی باب شد. به عقیده صاحبنظران سینمایی، نئورئالیسم بیش از آنکه مکتب یا جریان هنری باشد بخشی از گرایش کلی هنرمندان مکتب واقع گرا به روایت نوین سینمایی و بیان مسایل و موضوع های روز جامعه است. گرایشی که راهی نو برای ارایه واقعیت های جامعه ایتالیای جنگ زده و نهضت مقاومت به وجود می آورد.
از این دیدگاه نئورئالیسم نه تنها با مسایل عمومی جامعه دوره خود به صورت مستقیم، رو در رو و بدون واسطه مواجه می شد، بلکه برای ارایه راه حلی در برون رفت از مشکلات نیز تلاش می کرد. به عبارت دیگر، این شیوه بیان سینمایی علاوه بر اینکه آینه تمام نمای مسایل و مشکلات جامعه خود بود، به دنبال راه هایی می گشت تا بتواند میان واقعیت های موجود و آرمان ها و نیازهای فردی و اجتماعی مردم نیز پیوندی منطقی برقرار سازد.
دسیکا که از پدید آورندگان سینمای نئورئالیسیم محسوب می شود و همزمان با روبرتو روسیلینی به عنوان برجسته ترین کارگردان این جنبش فعالیت خود در این عرصه را آغاز کرده بود، در دومین دوره فعالیت سینمایی خود که بین سال های ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۲ را دربر می گیرد به ساخت فیلم های سینمایی "واکسی"، "دزدان دوچرخه"، "معجزه در میلان" و "اومبرتو دی" اقدام کرد که در این میان "دزدان دوچرخه" مشهورترین و در عین حال جهانی ترین اثر او محسوب می شود. این فیلم که در سال ۱۹۴۸ ساخته شد، داستان زندگی مردی متاهل را بیان می کند که در دوران رکود شدید اقتصادی ایتالیا و فقر عمومی جامعه، اقدام به خرید یک دوچرخه و کار برای معاش خانواده می کند. اما پس از مدتی دوچرخه اش را می دزدند. این مرد همراه با پسر نوجوانش به دنبال دوچرخه می گردد و تا پایان داستان هم موفق به پیدا کردن آن نمی شود.
سابقه دسیکا در عرصه بازیگری موجب شد در بیشتر آثار نئورئالیستی خود در استفاده از عوامل هنری سازنده فیلم بسیار خوب عمل کند و به ایجاد نوعی توازن میان بازیگردانی و کارگردانی هنری دست یابد. همچنین او به استفاده از بازیگران غیر حرفه ای در کار خود روی آورد و از این عنصر به اندازه ای خوب استفاده کرد که پس از آن به عنوان یک الگو و شیوه فیلمسازی مورد استفاده بسیاری از کارگردان های جهان قرار گرفت.
به همان اندازه که دسیکا از فیلمسازان آغازگر جنبش نئورئالیسم در سینمای ایتالیا به شمار می رود، این ژانر با فیلمی از وی با عنوان " اومبرتو دی " که در سال ۱۹۵۲ ساخته شد، به پایان راه رسید. از این زمان به بعد سومین دوره فیلمسازی دسیکا آغاز می شود. در این دوره وی به سمت تولید فیلم های ملودرام روی آورد. آثار بین سال های ۱۹۵۳ تا ۱۹۵۶ که ۱۱ فیلم را در بر می گیرد، معرف سومین دوره فعالیت این کارگردان است. از جمله آثار موفق این دوره فیلمسازی وی "طلای ناپل" ساخته شده در سال ۱۹۵۴ و "دو زن" به سال ۱۹۶۰ است که سوفیا لورن بازیگر اصلی فیلم به خاطر بازی در این اثر جایزه اسکار را از آن خود کرد.
چهارمین دوره فیلمسازی دسیکا را دوره زوال می نامند. در بین سال های ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۴ این کارگردان به تولید ۱۰ فیلم سینمایی با تم عاشقانه و رویکرد اجتماعی اقدام می کند که این نوع آثار بیشتر به سینمای تجاری ایتالیا گرایش دارند. این فیلمساز به خاطر کارگردانی فیلم "باغ مینزی کنتی نیس" در سال ۱۹۷۱ جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را به دست آورد. دسیکا با آنکه در آثار خود با بورژوازی به شدت مخالفت می کرد و همواره به طبقه کارگر و کم درآمد جامعه توجه ویژه نشان می داد و فیلم هایی که در ژانر نئورئالیسم ساخت مهمترین موید این مطلب است، اما در بسیاری از آثار خود نوعی ظرافت و دقت بوژوازی را به کار می گرفت. این دقت و ظرافت وسواس گونه برایش حساسیت هایی به وجود آورد که در پایان عمر او دچار افسردگی و ترس از تنهایی کرد. دسیکا در سال ۱۹۷۴ در اوج شهرت چشم از جهان فروبست.
منبع: http://www.cinemaejahan.blogfa.com/post-21.aspx
 
جوایز

از فیلمهای مشهور وی می‌توان اومبرتو دی، دزدان دوچرخه و معجزه در میلان را نام برد.

 
لیست کامل آثار موجود را می توانید از  اینجا   یا اینجا دانلود کنید.  


tome sun cheats
1396/12/8 16:35
این مطلب را در این وبسایت پیدا کنید، بسیار ساده است که هر موضوعی را در رابطه با خالص در مقایسه با کتاب پیدا کنید.
What do you do for a strained Achilles tendon?
1396/07/1 14:56
I'm gone to say to my little brother, that
he should also go to see this web site on regular basis to obtain updated from most up-to-date gossip.
What do eccentric heel drops do?
1396/05/30 22:29
I must thank you for the efforts you have put in writing this blog.
I am hoping to check out the same high-grade content by you later on as
well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get
my own, personal website now ;)
Foot Pain
1396/05/15 15:40
Hello friends, nice article and pleasant urging commented at this place,
I am really enjoying by these.
What is limb lengthening surgery?
1396/04/23 21:43
Hi there to every one, since I am really eager
of reading this web site's post to be updated daily.
It carries pleasant information.
BHW
1396/01/24 20:52
Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am going through difficulties with your
RSS. I don't understand the reason why I am unable to join it.
Is there anybody having identical RSS problems?
Anyone who knows the solution will you kindly respond?
Thanks!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر