تبلیغات
سینما اندیشه 3 - بیوگرافی ام نایت شیامالان M. Night Shyamalan

سینما اندیشه 3

زندگینامه کارگردانهای شاخص

 

بیوگرافی ام نایت شیامالان M. Night Shyamalan

 

نوع مطلب :ام نایت شیامالان ،

نوشته شده توسط:سینما اندیشه 3

 

بیوگرافی ام نایت شیامالان M. Night Shyamalan

 

مانوج نلیاتو شامالان M. Night Shyamalan زادهٔ ۶ اوت ۱۹۷۰ - ملقب به‌ام. نایت شامالان - یک کارگردان و نویسنده آمریکایی-هندی است. او بیشتر به خاطر ساخت فیلم‌های فراطبیعی و ترسناک شهرت دارد. هم چنین او معروف به فیلمبرداری در فیلادلفیا و پنسیلوانیا می‌باشد. او را بارها با کارگردان‌های بزرگی هم چون استیون اسپیلبرگ و آلفرد هیچکاک مقایسه کرده‌اند.

ساخته‌های ام. نایت شامالان

نخستین ساختهٔ او دعا با عصبانیت نام داشت که در سال۱۹۹۲ در حالی که او دانشجوی دانشگاه نیویورک بود، به روی اکران رفت. شامالان زمانی به شهرت جهانی دست یافت که در سال ۱۹۹۹ فیلم حس ششم را کارگردانی و نویسندگی کرد. این فیلم برای دریافت ۶ جایزه از جمله جایزهٔ بهترین کارگردانی و بهترین نویسندگی، نامزد اسکار شد. در سال ۲۰۰۰ نیز فیلم نشکستنی را به روی پرده برد که با واکنش‌های متفاوت روبرو شد.

در سال ۲۰۰۲ فیلم نشانه ها را با بازی مل گیبسون ساخت که این فیلم مورد استقبال تماشاگران و منتقدان قرار گرفت. او در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ به ترتیب فیلم‌های دهکده و بانویی در آب را کارگردانی کرد که با واکنش‌های منفی و انتقادات فراوان نسبت به او همراه بود. آخرین فیلم او اتفاق نام دارد.

جزییات آثار او

بارها از فیلادلفیا بعنوان پس زمینه فیلمهایش استفاده کرده است. بعنوان مثال فیلمهای کاملا بیدار، حس ششم، نشکستنی، نشانه ها و دهکده.

همواره پایان فیلمهایش حاوی پیچیدگی و یا غافلگیری بوده است.

بارها از انعکاس تصویر مردم بر روی اشیاء مختلف فیلمبرداری کرده است.

بیشتر فیلمهایش شامل دو شخصیت عادی با توانائیهای غیرعادی یا رویدادهائی که برای آنها اتفاق می افتد بوده است. یکی از اشخاص یا خود کودک بوده یا در ارتباط با شخص کودکی بوده است و کسی که در ارتباط با کودک بوده، همیشه از اختلالات خانوادگی رنج می برده است.

بارها از پرده های در اهتزاز بهره برده است؛ نظیر زمانیکه بروس ویلیس، مادر به قتل رسیده را فیلم نشکستنی می باید و در همچنین است در صحنه انتهائی فیلم نشانه ها.

در فیلمهایش اغلب از رویدادی که در گذشته برای شخصیت اصلی رخ داده است بعنوان ارتباط اصلی با وقایعی که هم اکنون در حال وقوع است استفاده می کند. (پرونده وینسنت گری در حس ششم، تصادف اتوموبیل در نشکستنی و مرگ همسر در نشانه ها)

همیشه همانند آلفرد هیچکاک (یکی از کارگردانان محبوبش) در نقشی برجسته در فیلمهایش ظاهر می شود.

منبع: ویکی پدیا

 

درباره كارنامه سینمایی «ام. نایت شیامالان»
مترجم ارواح

 

«منوچ شیامالان» تنها فرزند دو پزشك هندی است كه در سال 1970 در هندوستان به دنیا آمد و در هفت سالگی همراه خانواده‌اش در جست‌وجوی بهشتی موعود راهی كالیفرنیای آمریكا شد.

 به گزارش پارس توریسم ،حمید سلیمی در فرهیختگان نوشت : پدرش كه در هندوستان پزشكی حاذق و مشهور بود، در آمریكا كه هیولایی بی‌رحم بود، تنها پستی به‌عنوان پزشك شیفت شب یك بیمارستان دولتی پیدا كرد و اولین جرقه‌های روزگار سخت دامن منوچ را گرفت كه با نام هندی و نامانوس و چهره سیاه و تكیده‌اش، نه در بین سفیدهای ثروتمند آمریكایی دوستی می‌یافت، نه در میان سیاهان مغرور و درون‌گرا. چنین بود كه شیامالان مثل همه تك‌افتاده‌های تاریخ، موجودی خیال‌پرور و همیشه در حال داستان‌بافی بود و دائم داستان‌هایی خیالی درباره خانواده‌اش در جمع همكلاسی‌ها طرح و تعریف می‌كرد. او سال‌ها بعد فیلم سینمایی «نشكستنی» - یكی از موفق‌ترین فیلم‌های خود - را براساس داستانی ساخت كه درباره پدربزرگش برای همكلاسی‌های خود سرهم كرده بود؛ مردی كه استخوان‌هایش هرگز نمی‌شكند!

او به‌رغم اصرار پدرش، نمی‌خواست تبعه آمریكا شود اما وقتی ناچار شد برای گرفتن بورسیه تحصیلی یك كالج معتبر این تابعیت را بپذیرد، نام سرخپوستی نایت به معنای بسیار آفتاب‌سوخته را برای خود انتخاب كرد و گفت این اسم به رنگ پوستش می‌آید، و«ام. نایت شیامالان» یك آمریكایی شد.  به كمك پدر عاشق سینمایش كه یك دوربین هشت میلیمتری دست‌دوم را در یك حراجی بزرگ برای او خرید، ام. نایت شروع به فیلمسازی كرد. در 15 سالگی 45 فیلم را به‌عنوان نمونه‌كار به كالج سینمایی كالیفرنیا داد و با بورسیه رایگان در این كالج بسیار معتبر پذیرفته شد. ‌ام. نایت هنوز آن دوربین هشت میلیمتری را دارد و در بسیاری از فیلم‌های خود - مثل «نشانه‌ها» و «حس ششم» - آن را به‌عنوان وسایل تزئینی صحنه نشان داده است. شیامالان از نوجوانی و با تماشای فیلم «دوئل» ساخته اسپیلبرگ ‌شیفته سبك كاری او شد و هنوز هم می‌گوید آرزو دارد فیلمی بسازد كه كمی - فقط كمی - شبیه فیلم‌های استیون كبیر باشد و جالب است كه اسپیلبرگ هم از دوستان صمیمی اوست و هر فیلمش را با شور و اعتنایی قابل توجه به تماشا می‌نشیند. اسپیلبرگ در یادداشتی كه در سایت مخصوص فیلم «حس ششم» -برترین ساخته شیامالان تاكنون- به نمایش گذاشته شده، نوشته: «امروز یك پولانسكی جدید متولد می‌شود، شرقی‌تر، كمی باهوش‌تر و بسیار تكنیكی‌تر.» نخستین فیلم حرفه‌ای و بلند شیامالان، تحت تاثیر سفر شورانگیز او به زادگاهش ساخته شد كه «عبادت با خشم» نام داشت. او كل هزینه‌های تولید فیلم را خودش تامین كرد و نقش اصلی فیلم را هم خود بازی كرد. سپس با ساخت دو اپیزود از سریال تلویزیونی معروف «بزرگراه تاریك» برای تلویزیون كانادا مهر تایید دوباره‌ای بر توانایی خود زد، كلیپی پرطرفدار برای امینم ساخت و سپس فیلم بسیار سنگین و سوررئال «كاملا بیدار» را در فیلادلفیا ساخت. «كاملا بیدار» نوید ظهور یك كارگردان فرم‌گرا را به‌هالیوودی‌ها داد و خیلی‌ها منتظر آثار بعدی او شدند. شیامالان فیلم‌های بعدی‌اش را هم در ژانر سینما ماوراء ساخت؛ «نشانه‌ها»، شاهكار«حس ششم» و «دهكده» فیلم‌هایی بودند كه او را كاملا به‌عنوان یك كارگردان توانمند و كاربلد تثبیت كردند، اما فیلم‌های ناموفقی مثل «بانویی در آب» و «اتفاق» هم از راه رسیدند و كمی جایگاه او را با خدشه روبه‌رو كردند. آخرین ساخته او كه این روزها راهی پرده سینما شده است، فیلمی است با عنوان «آخرین مبارز هوایی» كه برگرفته از یك سریال انیمشین بسیار پرطرفدار ژاپنی است. اگر اطراف‌تان كودك شش تا 11 ساله دارید، حتما سی‌دی‌های دوبله‌شده این سریال فانتزی را دیده‌اید كه دست به دست می‌چرخد.  شیامالان فیلمی را ساخته به نام «حس ششم» كه در تمام انتخاب‌های اخیر سینمایی به‌عنوان میراث سینمایی قرن بیستم انتخاب شده و فیلم دیگری را ساخته با عنوان «دهكده» كه خشم كلیسای كاتولیك را به همراه داشته و فیلمی را ساخته به نام «بانویی در آب» كه تمام قواعد زندگی مدرن را به سخره گرفته و فیلمی را كارگردانی كرده با عنوان «نشكستنی» كه قهرمان‌های كتاب‌های كمیك‌استریپ را موجوداتی بدبخت و آشفته تصویر كرده است. این گوناگونی آثار بیش از هر چیز بیانگر تلاطم روحی شیامالان است؛ تلاطمی كه بیش از حد صبوری یك بشر معمولی است، چنانكه صمیمی‌ترین دوست شیامالان یعنی «جومپا لاهیری» كه یك نویسنده هندی -آمریكایی محبوب و معتبر است و در كشور ما هم بسیاری از آثار مكتوب او - از «مترجم دردها» گرفته تا «خاك غریب» - چاپ شده است، درباره شیامالان می‌گوید: «تن او هرگز كفاف روح پریشانش را نخواهد داد.»

منبع: سایت پارس توریسم

لینک ام نایت شیامالان در M. Night Shyamalan - IMDb

 

لیست کامل آثار موجود را می توانید از  اینجا  دانلود کنیدPegah k
1396/12/4 02:42
ام نایت شیامالان یکی از بااستعدادترین و خلاق ترین کارگردان هاییه که تاحالا شناختم و بغیر از دو فیلم اولش تمام فیلم هایی رو که ساخته دیدم. دنیایی که این کارگردان تو اکثر فیلم هاش خلق کرده منحصربفرده،بانویی در آب،روستا،اتفاق،بعد اززمین،استوارت کوچک و حس ششم! نمیدونم منتقدانی که اسم شیامالان رو کارگردان درحال پسرفت گذاشتن دقیقا چطور نتونستن نکات مثبت زیاد این فیلمها رو ببینن.. ولی سبک کار این کارگردان هندی تبار بین غربی های مادی گرا سبک درون نگر و خاصیه.امیدوارم فیلم بعدش یعنی شیشه باموفقیت روبرو بشه احتمالا شیامالان برای این فیلمش برنامه های جالبی داره..!
What causes the heels of your feet to burn?
1396/06/26 23:23
When some one searches for his necessary thing, thus he/she desires to be available that in detail, therefore that thing
is maintained over here.
vitamin d overdose foot pain
1396/04/16 21:31
I create a leave a response when I like a post on a site or if I have
something to add to the conversation. It is a result of the passion communicated in the post I looked at.
And on this post سینما اندیشه 3 - بیوگرافی ام
نایت شیامالان M. Night Shyamalan. I was moved enough to drop a thought :)
I actually do have a couple of questions for you if you tend not to mind.
Could it be simply me or does it give the impression like a few of the remarks look as if they are left by brain dead visitors?

:-P And, if you are posting on other online sites, I would like to keep up with you.

Could you make a list all of all your communal sites like your
twitter feed, Facebook page or linkedin profile?
http://maricruzCuriel.jimdo.com/2015/06/26/how-to-relieve-hammertoe-pain
1396/02/21 22:04
Hi to every one, since I am actually eager of reading this blog's post to be updated regularly.
It contains fastidious stuff.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر