تبلیغات
سینما اندیشه 3 - بیوگرافی لوچینو ویسکونتی Luchino Visconti

سینما اندیشه 3

زندگینامه کارگردانهای شاخص

 

بیوگرافی لوچینو ویسکونتی Luchino Visconti

 

نوع مطلب :لوچینو ویسکونتی ،

نوشته شده توسط:سینما اندیشه 3

 

بیوگرافی لوچینو ویسکونتی  Luchino Visconti

لوچینو ویسکونتی  Luchino Visconti (۲ نوامبر ۱۹۰۶ - ۱۷ مارس ۱۹۷۶) کارگردان نامی ایتالیایی بود

کارنامه و زندگی

لوچینو ویسکونتی در دوم نوامبر ۱۹۰۶ در شهر میلان در خانواده ثروتمند و والاتبار patrician زاده شد. نام تباری او کنت دن لوچینو ویسکونتی دی مدرنه Count Don Luchino Visconti di Modrone است. پدرش جوزپه ویسکونتی، Giuseppe Visconti, دوک مدرنه، duke of Modrone و مادرش کارلا اربا، Carla Erba, دختر یک کارخانه وا industrialist بود. لوچینو کودکیی بی آرام و نوجوانی ای سخت و ستیزگرداشت. چه بسا بارها که از خانه و دبیرستان گریخت وبا این همه در این چرخه از زندگیش شیفتهٔ آهنگ بود و خود چلو می‌نواخت. در جوانی در جرگهٔ دوستانی فرهیخته همچون پوچینی Puccini آهنگساز نامی اپرا, توسکانینی Toscanini رهبر آهنگ نوازان و گابریل د آنونزیو Gabriele D' Annunzio داستان نویس در آمد. واندکی از آن پس برای هشت سال به پرورش اسب پرداخت. در ۱۹۳۶ هنگامی که نازی‌ها، در پادش با پیمان ورسای، راین لند را دگر باره در آوند گرفتند ویسکونتی به پاریس رهسپار شد و با کوکو شانل Coco Chanel نگاره وای جامه آشنا شد. شانل ویسکونتی سی ساله را به فیلم ساز نامی فرانسه ژان رنوار ,Jean Renoir شناساند.

رنوار که دریازش ساختن فیلم «پارتی ییلاقی» Une partie de campagne بر پایهٔ داستانی از گی دو موپاسان بود ویسکونتی را به دستیاری کارگردان برگزید و او جامه‌های این فیلم را نگاره وایی نمود. در این گاهان بود که او که تا کنون دلبسته به فاشیسم بود از آن روی گردان شد و به کمونیسم روی آورد. پس از پرسه‌ای کوتاه در هالیوود او به رم بازگشت و به انجمن سینماگران جوان گاهنامهٔ «سینماً پیوست که ویتوریو موسولینی پسربنیتو موسولینی رانشگار آن بود. در ۱۹۴۳ ویسکونتی و یارانش در این انجمن: جیوزپه دو سانتیس Giuseppe De Santis، جیانی پوچینی Gianni Puccini و ماریو آلیکاتا Mario Alicata فیلمنامهٔ»آزش«Ossessione، بر پایهٔ برگردان آزاد داستانی از جیمز کین James Cain بنام « پستچی همیشه دو بار زنگ می‌زند،» را نوشت. نسخهٔ برگردان فرانسوی این داستان را رنوار به ویسکونتی داده بود و بٌرش گار censorship فاشیسم آنرا با چند دگرگونی پذیرفت. اگرچه گفته شده‌است که ویتوریو موسولینی پس از دیدن پیش نمایش فیلم از تالار نمایش برون شده و با خشم گفته‌است «این ایتالیا نیست» و پس از آن از پخش فیلم جلوگیری شد تا آنکه پس از جنگ در شمار فیلم‌های نو شدایی neorealist دگر بار به نمایش آمد. در این یازش ویسکونتی بسیاری از ویژگی‌های کارهای آینده اش ، همچون بکارگیری هوایی اپرایی، ایتالیایی کردن داستان و کسگانه‌های آن و بیش از هر چیز دیگر نشان دادن راستی در شدایی و هستی و بدور از شگفتی و گزافه نمایان بود.

در چرخه‌سالهای‌های جنگ ویسکونتی به پایداران کمونیست پروا داد تا که از کاخش به آوند پناهگاهی پنهانی برای پایداری سودگیرند واو خود در نبرد افزارانه با چیره گران آلمانی درگیرودار شد. وچنین بود که گشتاپو برای چندگاهی او را ۱۹۴۴ زندانی نمود.اگرچه اندکی درنگذشت که ویسکونتی توانست در ۱۹۴۵ به کین وری از تیر باران سرزندانبان خود فیلم گواهاک «روزهای شکوه» Days of Glory را بسازد. و دراین هنگام بود که حزب کمونیست ایتالیا با او پیمان بست که سه گانه‌ای از زندگی ماهیگیران، کان گشایان و کشاورزان سیسیلی بسازد. او «زمین می‌لرزد» La terra trema تنها فیلم از ین سه گانه را در ۱۹۴۸ ساخت.«زمین می‌لرزد» بسبک فیلمی گواهاک از زندکی ماهیگیران سیسیلی بدون بازی هیچ هنرپیشه‌ای و در خودجای ماهیگیران ساخته شد و برندهٔ پاداشن بزرگ فستیوال فیلم ونیز شد.

پس از «زمین می‌لرزد» ویسکونتی سبک «نوشدایی» را به یک سو نهاد و به جای آن به سبکی «خودگانه» Personal برای پرداخت چهرهٔ مادری رمی که شیفتهٔ هنرپیشگان است روی آورد و «زیباچهرترین» Bellissima را در ۱۹۵۷ ساخت. بگفتهٔ لینو میچیکه Lino Micciché بازکاوگر ایتالیایی فیلم «زیباچهرترین»

«این فیلم نشان از پایان چرخهٔ سرودایی نوشدایی و رو به تیرگی پردیس آن سینمایی بود که برای چندین گاهی فیلم را کانون ستیزهٔ سیاسی و اجتماعی میان کهنه و نو نموده و مایهٔ نابودی سراب واری بود که خود سینما را چیزی جدا از سراب واری می‌پنداشت »

 ویسکونتی در این باره می‌گوید

«هر از گاهی دراز بود که می‌خواستم با مانیانی فیلمی بسازم. و چون او بنا بود که نگارهٔ نخست "زیباچهرترین" را بازی کند من پیشنهاد سالوو دآنجلو Salvo D' Angelo را در بارهٔ ساختن فیلمی بر پایهٔ زاواتینی Zavattini پذیرفتم. من دلبسته بر آن بودم که با»کس گانهای پالرون authentic کارکنم که با آن بسیار از پدیده‌های درونی و پر بار را بتوان نشان داد و همچنین می‌خواستم ببینم چگونه پیوندی میان من به آوند یک کارگردان و او به آوند هنرپیشه‌ای سترگ شدایی پذیر خواهد شد. و سرانجام آن کار بسیار دلپذیر بود»

 

نخستین فیلم ویسکونتی که درآن اندیشار سینما به آوند هنر والا نمایان است فیلم درام تاریخی احساس در ۱۹۵۴ است. در این فیلم اپرایی ویسکونتی با بینشی مازکسیستی داستان شیدایی بی سرانجامی را باز گو می‌کند که در هنگام جدایی ایتالیا از زیر بندگی اتریش رخ می‌دهد. او سپس «شبهای سفید» Le Notti bianche را بر پایهٔ داستانی از فیودور داستایوسکی در ۱۹۵۷ کارگردانی نمود در این فیلم با بکارگیری ارته‌های تئاتری او بار دیگر اندیشار «هنر والا» را برای سینما آزمون می‌کند.

 چرخه فیلم‌های خودوای

در ۱۹۶۰ ویسکونتی یکی از ارزنده‌ترین کارهای خود «روکو و برادرانش» Rocco e i suoi fratelli را به پرده می‌آورد. این فیلم آغاز چرخهٔ کارهای خودوای او را نشان می‌کند. ویسکونتی در این چرخه تنها به کارگردانی سینما می‌پردازد و از کازگردانی اپرا و نمایشنامه خودداری می‌کند. «روکو و برادرانش» داستان خانوادهٔ کشاورزی از سیسیلی بنام پراندیز Parandis را باز می‌گوید که در جستجوی کار به شهر صنعتی میلان روی آورده‌اند. ویسکونتی نخستین فیلم سازیست که تنشهای جامعهٔ صنعتی را از دیدی مارکسیستی می‌نمایاند. روکو (با بازی آلن دولون) می‌کوشد که خانواده را با هم نگاه دارد واین در کشاکش زندگی کارخانه‌ای ناشدا می‌نمایاند. برادران که نمی‌توانند کار بیابند بناچار به مشت زنی برای بردن پاداش روی می‌آورند که این بگمان ویسکونتی خود نشانی از بهره گیری سرمایه داریست. آمدن نادیا یک زن روسپی داستان را پیچیده تر می‌سازد و بر نا هماهنگی میان برادران می‌افزاید و به انجام سیمون یکی از برادران نادیا را می‌کشد. روکو میکوشد تا سیمون را رهایی دهد ولی سیرو برادر کوچکتر که اینک در کارخانه‌ای کار گرفته و به یگانگی کارگری پیوسته‌است او را لو می‌دهد.

پس از «روکو و برادرانش» ویسکونتی فیلم ارزنده و بسیار خودوای «ببر» Il Gattopardo را در ۱۹۶۳ بر پایهٔ داستانی از جیوزپه تماسی دی لمپدوسا Giuseppe Tomasi Di Lampedusa را ساخت که پاداشن نخل زرین فستیوال فیلم کن را از آن خود ساخت. داستان فیلم رویدادهای سرنگونی خاندان سابینا والاتبار سیسیلی Sicilian aristocracy را باز می‌نمایاند که در سالهای بازبهم پیوست ایتالیا به رهبری جوزپه گاریبالدی رخداد و ایتالیایی‌ها این چرخه از تاریخشان را در سدهٔ نوزدهم ریزورجی منتو Risorgimento می‌خوانند. برای بازیگر نخست فیلم ویسکونتی هنرپیشهٔ روسی نیکلای چرکاسف Nikolai Cherkasov رادر دید داشت. ولی بنکاه فیلم فوکس 20th Century Fox که فرآورنده فیلم بود برای فروش بیشتر برت لانکستر را پیشنهاد نمود و ویسکونتی پس از آنکه دریافت که گزینش دیگرش لارنس الیویه Laurence Olivier در گیر فیلمی دیگرست بناچار با ناخرسندی برت لانکستر را پذیرفت. ویسکونتی در این فیلم با نگرشی مارکسیستی فرواُفتایی ردهٔ با فرهنگ و فرازان والاتباران زمیندار را در برابری با پوچی و پوک اندیشی ردهٔ شهر نشینان بازارگان روان می‌کاود. پرنس سابینا (برت لانکستر) مردی خاموش و کناره گیر اما دانشورست که شبها ستاره‌شناسی می‌کند و به بی کران می‌اندیشد. اگرچه او مردی شدا گراست اما اندوه گذرانی همه چیز همیشه با اوست. در گفتگویی با رانشمداری کوشا می‌گوید «ما ببرها بودیم و شیران ولی آنها که جای ما را می‌گیرند شغال هایند و روباهان اگرچه همهٔ ما ببرها، شیرها، شغالهاو گوسفندها خود را گوهرهای نایاب می‌پنداریم»

 

«ستارگان تیرهٔ سامانهٔ خرس بزرگ» یا «ساندرا» Vaghe Stelle dell' Orsa / Sandra ساخته شده در ۱۹۶۵ بازنگری ایست از افسانهٔ تاریک الکترا وبرادرش ارستیس Orestes که در آن اردوگاه‌های تن فشردهٔ نازی جاگزین صحنهٔ نبرد تروی Torjan War شده‌است.ساندرا همهٔ ویژگی‌های فیلم‌های هنر والای ویسکونتی رادر بر دارد: شیدایی نابرازنده، چشم اندازهایی جادویی و آمیخته با آهنگی شگرف برای پیانو. فیلم با رانندگی ساندرا (کلودیا کاردیناله) و همسفرش از آن سوی اروپا بسوی خانه اش با دیوارهای بلند و پر از زیبایه‌های باستانی در ولترا Volterra، شهری کهنه در توسکانی، آغاز می‌شود و در اینجاست که ساندرا گمان می‌برد که شاید مادرش و دلباختهٔ او (که وکیل خانواده‌اش ست) به هم ساخته و پدر یهودی ساندرا را به نازی‌ها لو داده‌اند تا کشته شود. ویسکونتی بااین داستان بار دیکر پژمردگی‌ها و گندناکی‌های شهر بازاریان را آشکار می‌کند. سپس در ۱۹۶۷ او داستان هستاگر existential آلبزکامو، «بیگانه» Lo straniero را به پرده آورد. اما بسیاری از خرده گیران این فیلم را نپسندیدند چراکه درآن از هستاگری کامو رنگی نمی‌دیدند. و شاید که از دید ویسکونتی کشتن آن عرب پا برهنه به دست آرتور مارسو Arthur Meursault ی «بیگانه» بجای پیوند با هستایی کامو از انگارهٔ ستیزه یی مارکسیستی رنگ گرفته بود.

 

ویسکونتی آسوده از اندیشیدن به خرده گیری از کارهایش پژوهش مارکسیستی خودرا به ردهٔ سرمایه داران با فیلم «سرنگونی خدایان» La Caduta degli dei یا «نفرین شده» The Damned در ۱۹۶۹ دنبال نمود. این فیلم با هوای شگرف اپرایی داستان اُفتش خاندان فن اسنبک Von Essenbeck را باز می‌نمایاند که در آوند خویش کارخانه‌های پولاد سازی و جنگ افزار دارند و از آن توانمند و پر نوایند. ولی با پیدایی هیتلر و چیرگی نازی‌ها بر نهادهای سیاسی و اجتماعی می‌کوشند که به کج دار و مریز کنار آیند. داستان با جشن زادروز یواکیم فن اسنبک بزرگ خاندان آغاز می‌شود و این اندکی پیش از آتش سوزی رایشتاگ است که به هیتلر بهانه داد تا کمونیست‌ها را سربکوبد. ویسکونتی بار دیگر با بکار گیری همهٔ ارته‌های هنر والا گند ناک پیوندهای سرمایه داری این رده‌ها را باز می‌نمایاند.

چرخهٔ فرجام: مرگ، تاریخ و سرنگونی

در دههٔ ۷۰ فیلمهای ویسکونتی درون گرایانه و سرشار از نمادهای مرگ و سرنگونی و آشفتگی سامان تاریخی بود که با هرزه-برهنگی و پتیارگی درهم آمیخته بود. برخی از بازکاوان این ویژگی را به همجنس گرایی او پیوند داده‌اند. اگرچه باید گفت که اندیشارهای این فیلم‌های چرخهٔ فرجام ژرف تر وپیچیده تر از آنند که بسادگی باز گشوده و چاره شوند. ویژگی هماهنگ کارهای فرجامین ویسکونتی در اینست که گویی او هراز گاهی از تاریخ را برمی گزیند که درآن بسامانی جامعه رو به واژگونی است. و اگرچه چنین می‌نماید که برداشت چندی از بازکاوان درست است که یازش ویسکونتی هنایش گرفته‌است از بینش «توماس مان» Thomas Mann در داستان «کوه جادویی» DerZauberberg و بینش «مارسل پروست» Marcel Proust در داستان «به جستجوی هنگامی از دست شده» À la recherche du temps perdu، اما می‌بایست بیاد داشت که ویسکونتی هرگز به این باور «مان» و «پروست» که مرگ دنبالهٔ زیست شناسانهٔ نمو و پژمردگی است حتی نزدیک هم نمی‌شود تا چه رسد که آنرا بپذیرد.

در ۱۹۷۱ ویسکونتی «مرگ در ونیز» Morte a Venezia نخستین فیلم از ین چرخه را ساخت. این فیلم یکی از کارهای کمتر فهمیده شدهٔ اوست که برخی از باز کاوان بر او خرده گرفته‌اند که «مرگ در ونیز» او به داستان «توماس مان» وفادار نمانده‌است و این از همان گون خرده گیری است که در بارهٔ «بیگانه» ی او و کامو نیز دیده شد. اما این خرده گیران درنیافته‌اند که ویسکونتی داستان را تنها چارچوبی برای نمایش انگاره‌های خویش می‌یابد. توماس مان کس گانهٔ آهنگساز نامی «گوستاو ماهلر» Gustav Mahler را در ریخت قهرمان داستانش «گوستاو فن آشنباخ» Gustav von Aschenbach آورده‌است. و ویسکونتی با کاربرد از هم سیمایی "درک بوگارد" Dirk Bogarde (بازیگر نگارهٔ فن آشنباخ) با ماهلر و همچنین با بکارگیری پاره‌هایی از سیمفونی‌های سوم و پنجم ماهلر به تماشاگر می‌رساند که «مرگ در ونیز» بیش از هرچیز به ماهلر نگران است تا به توماس مان. براستی که ویسکونتی و ماهلر در برداشتشان از هنر والا بهم بسیار نزدیکند. سیمفونی‌های ماهلر در سترگی و شگرفی شان با فیلمهای اپرا گونهٔ ویسکونتی هماهنگ اند. ماهلر خود گفته بود که کارهایش در بارهٔ زندگی است که «قهرمان» آن در تلاش است تاکه میانای زندگی و مرگ و شیدایی و پشیمانی و شکست را دریابد. وابن همان میاناست که ویسکونتی در پی آن بود. اما «مرگ در ونیز» کناره یی عارفانه نیز دارد. وآن شیفتگی فن آشنباخ به پسرک پری سیمای ی زرین موی لهستانی «تادزیو» Tadzio (با بازی بیورن اندرسن Bjorn Andresen) ست و این شیفتگی بس بیش از کششی همجنس گرایانه‌است، که بل «تادزیو» آن نماد شیدایی هنرمند به پندارهٔ ناب زیبایی وراستی ست که یازش هر جویش هنریست. لایهٔ دیگر نمادین فیلم با آگاهی فن آشنباخ پدیدار می‌شود در آنگاه که او در می‌یابد که ونیز در چنگال گستردهٔ بیماری وبا cholera گرفتار آمدست. وگسترش وبا پیش نمادی از پدیداری فاشیسم در اروپاست است که این پدیداری در فیلم ماهلر به کارگردانی کن راسل Ken Russell در ۱۹۷۴ نیز نشان شده‌است. ویسکونتی دیگر بار با دیدی هنایش گرفته از مارکسیسم پیوند میان شهربازاریان bourgeois و فاشیسم را هویدایی می‌دهد. برای نمون هنگامی که فن اشنباخ از گذشته‌ها یاد می‌آورد و دوستی با پیانو پاره یی ازیک سیمفونی سرشار از آسیمه گی‌های اندوهناک را می‌نوازد آهنگ او در زیر آوای بلند و پوچ مایهٔ موسیقی میهمانسرا گم می‌شود. و زنان شهربازاری رادر کنار دریا می‌بینیم که با جامه‌های تافته شان مازماز و با چتر هایشان رنگین به خود نمایی پرسه می‌زنند.

ویسکونتی پندارهٔ فیلم ۱۹۷۲ خود «لودویک» Ludwig را در ۱۹۷۱ یافت هنگامیکه در باواریا ی آلمان به جستجوی جایگاهی برای فیلمبرداری «سرنگونی خدایان» بود. درآن سال او در اندیشهٔ به پرده آوردن داستان «به جستجوی هنگامی از دست شده» از «مارسل پروست» بود ولی از روی نا توانمندی ساختن آن را به آینده واگذاشت.ساختن لودویک با یاری «ویتلزباخ» Wittelsbachs کاخ خاندان فرمانروای باواریا و نهادهای رانشگر باواریا که به او پروای فیلمبرداری در همهٔ کاخهای «لودویک» را دادند شدایی گرفت. هر چند پس از پایان فیلمبرداری او دچار آفند قلبی شد و برای درمان به بیمارستان کانتونزپیتال Kantonsspital در زوریخ فرستاده شد و این همانجابود که در آن توماس مان درگذشته بود.[۸] داستان فیلم «لودویک» در هنگام یگانه گشت و هم پیوندی کشورهای آلمان پس از جنگهای ناپلئونی رخ می‌دهد. در ۱۸۰۶ ناپلئون شاهزاده نشین باواریا را پادشاهی خواند تا که با میان بانی سرزمین باواریا فرانسه را از بیم آفند اتریش رهایی بخشد. پس از سرنگونی ناپلئون باواریا به دلبستگی با خاندان بوربون پادشاه دوم خویش را لودویک نهم (برابر آلمانی لویی نهم) خواند. لودویک دوم قهرمان فیلم ویسکونتی نوادهٔ او بود که در شانزده سالگی به پادشاهی رسید. او نوجوانی بود که از رانشبازیهای اروپایی بیزار بود و بجای «رانشگار شدای بیسمارک» Bismarck's Realpolitik او به گاهان رویایی سده‌های میانی آلمان دلبستگی داشت. و دوست آهنگساز او ریچارد واگنر بینش او را در بارهٔ زندگی و هنر آموزش می‌داد. نماد گردانهٔ Heraldic symbol او قوی سیاه بود و پس از دیدن اپرای لوهنگرین Lohengrin واگنر، او خویشتن را همچون لوهنگرین گردی تنها در زره‌ای تابان می‌پنداشت. پس از پیروزی پروس بر فرانسه در جنگ ۱۸۶۶ بیسمارک که یازش بر یگانگی کشورهای آلمان داشت لودویک را برانگیخت، تا به آوند پادشاه بزرگترین کشور آلمان، ویلهلم پادشاه پروس را به امپراتوری آلمان درخواند. پس از یگانگی آلمان لودویک بیشتر وبیشتر از همه کناره گرفت و روزگار را در کاخهای برگ Berg و "هوهنش وانگاو" Hohenschwangau در جهان پندارهای رویایی خود می‌گذراند. او به پای واگنر آهنگساز پول فراوان ریخت چه برای پشتیبانی از زندگی بسیار پر شکوه او و چه برای ساختن تماشاگاه بایروث Bayreuth Festspielhaus همچنین هزینه‌های بسیار برای ساختن کاخ‌های نو در جنوب باواریا را درپذیرفت. فرمانوایی باواریا این ولخرجی‌ها را تا آنجا که از کیسهٔ خود پادشاه بود می‌پذیرفت اما همینکه او به باج خواهی از فرمانوایی برخاست تا که بدهی‌هایش را سامانی دهد و بر سرچشمهٔ دارایی‌هایش بی افزاید یازش به برکناری او گرفته شد. پروفسور فن گودن Von Gudden او را از دیدگاه روانی بی تراز دریافت و برای پادشاهی نابرازا. پس او را برکنار نمودند و به کاخ«برگ» گسیل داشتند چندی نگذشت که پیکر بی جان او و پروفسور فن گودن را دریاچه‌ای نزدیک کاخ یافتند. و در پرونده مرگ او چنین آمد که او در کشاکش برای خودکشی اش خفگی پروفسور فن گودن را در آب برآغالیده‌است. وچنین است که سرگذشت لودویک همهٔ ویژگی‌های در خور پسند ویسکونتی را همچون نشان از هنر والا بسان اپراهای واگنر، کاخهای باشکوه، داستان تنهایی و پژمردگی و ستیزه گری‌های توانمندان و دیگر از این گونه نشان‌ها را داراست و ویسکونتی با استادیی بی مانند از این پدیده‌ها سود می‌برد تا تنش همیشگی میان هنر و زندگی را باز گشاید.

پس از «لودویک» بسیاری بر آن بودند که ویسکونتی که اینک به بهانهٔ آفند قلبی ناتوان شده بود همچون فدریکو فلینی که به همین سرنوشت دچار شده بود دست از کار خواهد کشید. اما او با سر سختی باز بکار پرداخت و نخست نمایشنامهٔ "گذشته ها" Old Times ی هارولد پینتر را به صحنه آورد.و دیگر بار از داستان پینتر همچون خودرویی برای گسیل اندیشارهای خود سود برد و این بی وفایی به داستان خشم پینتر را برانگیخت. اما ویسکونتی آسوده نود به دنبالهٔ کار خویش بود. او سپس نمایشنامهٔ مانون لاسکوت Manon Lescaut پوچینی را به پرده آورد. ویک سال پس از آفند قلبی خود با آنکه هنوز به بهبودی درست دست نیافته بود به پشت دوربین سینما بازگشت و چون نمی‌توانست نشست، ایستاده فیلم "دردرون خانواده " Gruppo di famiglia in un interno را در ۱۹۷۴ کارگردانی نمود.


برت لانکستر در این فیلم در نگارهٔ یک پیرمرد آمریکایی تاریخ نگار هنری پدیدار می‌شود که از جهان کناره گرفته و در کاخی تیره که از مادر ایتالیایی اش به او رسیده گوشه می‌گیرد. هنگامی که او بخش بالای خانه اش را به مادری رمی (سیلوانا مانگانو Silvana Mangano)و دلدادهٔ هرزه و رند او (هلموت برگرHelmut Berger) اجاره می‌دهد زندگی آرام خویش را آشفته می‌یابد. ویسکونتی استادی خود را با ساختن این شاهکار نشان داده و با دیدی موشکافانه دگرگونگی‌های دههٔ ۱۹۷۰ را باز می‌نمایاند. اما خرده گیران چپ بر او شوریدند که چرا این فیلم را انتشارگری دست راستی سرمایه گذاری نموده‌است. او بجای آنکه بسادگی پاسخ دهد که «برای این که هیچ کس دیگر نیست که بخواهد برای یک سینماگر ازکارافتادهٔ بیمار سرمایه خود را به بیم اندازد» با سرسختی گقت «مگر پول فیلم سازان دیگر از کجا می‌آید؟ شاید از هم پیوسته‌های کارگری؟ من برای نمونه یک سرمایه گذار دست چپی راهم نمی‌شناسم. من هرگز چنین کسی را نمی‌شناخته‌ام.من هرگز به چنین کسی برنخورده‌ام. پول است که فیلم را می‌سازدو فرا آوران فیلمند که آن پول را با خود می‌آورند. و آنان نکوخواهانی نیستند که از ستم بیدادهای اجتماعی دل پریشان باشند»[۹]

در سال ۱۹۷۶ ویسکونتی فیلم پایانی خود «بی گناه» L'innocente را ساخت. در این فیلم او بار دیگر به شکوه و شگفتی زندگی توانمندان و گندوایی و دژمناکی شان می‌پردازد و آنرا در زمینهٔ آشنای اپراگونهٔ کارهایش بازمی نمایاند. این فیلم بر پایهٔ داستانی از گابریه له دآنوتزیو Gabriele D’Annunzio نوشته شده در ۱۸۹۲ است و در بارهٔ "تولیو همیل" Tullio Hermil (با بازی جیان کارلو جیانینی Giancarlo Giannini) والاتبار ایتالیایی است که همسرزیبایش را رها کرده تا با کنتس ترزا رافو Teresa Raffo (با بازی جنیفر انیل Jennifer O’Neill) که بیوهٔ است توانمند خوش باشد. تولیو بزودی در می‌یابد که بازیچه ایست در دست کنتس و میکوشد تا از بند او رها شده و بسوی همسر خود باز گردد. اما همسر او جیولینا Giuliana (با بازی لورا آنتونلی Laura Antonelli) اینک با فلیپو Filippo نویسندهٔ جوان روی هم ریخته و از او آبستن است. تولیو اینک دوباره دلباختهٔ همسرش است اما این دلباختگی برایش هوایی تازه دارد. او میکوشد تا جیولیانا را وادار کند تا آبستنی خود را با انداختن بچه به پایان برساند. ولی با آنکه فیلیپو مرده‌است جیولیانا از این که داته‌های کلیسا را زیر پا بگذارد سز باز می‌زند.برای تولیو که خود را بی خدا میخواند و می‌گوید:«زمین تنها کشور من است. هنگامیکه من مردم همه چیز به انجام رسیده. من اینک زنده‌ام» بگفتهٔ وینسنت کانبی VINCENT CANBY «در آفتابی ترین، پر فرهنگ ترین، به سامان‌ترین و درست رفتارترین ازجهان‌ها، زیاده روی تولیو و جیوانا زندگی شان را در هم شکسته‌است. به همان مرگ آسایی که گویی در کشتی زیبایشان در میانهٔ دریای آدریاتیک به ژرفای آب فرو می‌روند»

اندکی پس ازبه پایان رسانیدن فیلم «بی گناه» ویسکونتی در گذشت.

داوری

‎ویسکونتی در روزگار زندگی ۷۰ ساله خود ۱۴ فیلم بلند داستانی و چندین بخش از فیلم‌های گروهی را ساخت، به افزایه او بیش از ۲۰ اپرا و ۴۰ نمایشنامه را به پرده آورد. و از این روی شاید بتوان گفت که او در ترازش با بسی دیگر از کارگردانان سینما دریافتی ژرفتر از هنر داشت. او همچنین در ساختن فیلمهای خود دریافتی اندیشارا داشت که از برداشت خود او از خواندن نویسندگانی مارکسیست چون لوکاچس Lukacs و گرامسچی Gramsci هنایش گرفته بود. به آوند یک هنرمند ویسکونتی برآن بود که با تماشاگران گوناگون در لایه‌های برداشتی چندگون پیوند برپا کند. به گفتهٔ جفری نوئل اسمیت Geoffrey Nowell-Smith

«ویژگی فیلم‌های ویسکونتی در همهٔ روزگار فیلمسازیش ان بود که کارگردان میدان همهٔ فیلم بود.او بود که فیلمنامه نویس و هنر پیشه‌ها، سر ارته گران ,the leading technicians و ویراستاران را بر می‌گزید. کارگردان حتی فرآورد کنندهٔ فیلم را نیز بر می‌گزید... فیلمهای ویسکونتی به رویی از آن او بودند که مایهٔ رشک نه تنها کارگردانان هالیوود که بل کارگردانان ایتالیایی نیز بود. در چنین پیرامونه واری سینمای آفرینه گرا auteurism و دش_آفرینه گار anti-auteurism رده بندی‌هایی نا برازنده می‌باشند»

فیلمهای نخستین ویسکونتی La Terra Trema و Ossessione از بنیانهای سینمای نو شدایی هستند. و فیلم Bellissima از این روی بارز است که نشان دهندهٔ نخستین درگذری از چرخهٔ نوشدایی به چرخهٔ پسا-نوشدایی در سینمای ایتالیا ست. در این فیلم ویسکونتی نهاد خود سینما با دیدی شوخ آلود، تیز و برنده زیز پرسش گداشته می‌شود و این پرسش در آینده در فیلم La Dolce Vita فلینی دنبال می‌شود. همچنین ویسکونتی با این فیلم سوی گیری سیاسی ایتالیا و پیوند فرمانوایی دمکراتهای مسیحی را با آمریکا خرده گیری می‌کند. 

 

ویسکونتی در سه فیلم تاریخی «نود»، «ببر» و «سرنگونی خدایان» به ریشه یابی ای مارکسیستی برای دریافت «میهن گرایی» دست می‌یازد. فیلمها ی «نود» و «ببر» به میهن گرایی گاریبالدی که در سدهٔ نوزدهم پیشرو به دیده می‌آمد می‌پردازند. هر جند پس از ۱۹۳۰ میهن گرایی نازی‌های آلمان پس رونده و بیمناک یافت می‌شود واین برداشت درفیلم «سرنگونی خدایان» آشکار ست. ویسکونتی با دیدی هنایش گرفته از نبشته‌های مارکسیستی لوکاچس و گرامسچی این رهگذاز شدایی تاریخ را به پرده می‌آورد.او به ویژه بیش از هز چیز به راستی و درستی صحنه می‌اندیشد. به گفتهٔ مارکوس ویسکونتی بر این پا فشاری می‌کند که هنگامی که بررسی رده‌ای از جامعه نهاد یک فیلم می شود، می‌بایست که صحنه پردازی فیلم نشان دهندهٔ بی کم و کاست ویژگی‌های آن رده باشد. و با همهٔ خرده گیری چپی‌ها ازین باور، به فرجام همین باور بود که مایهٔ پذیرش کاونده وند critical فیلمسازانی چون برتولوچی، Bertollucci کاوانی Cavani. و ورتمولر Wertmuller گردید.[۱۲] پس از پایان جنگ جهانی نخستین، میهن پرستی بود که مایهٔ پیدایش چندین فرمانوایی دست راستی در اروپای خاوری، در اروپای میانه و به ویژه در ایتالیاوسپس در اسپانیا گردید. برای ویسکونتی فرمانوایی نازی‌ها در آلمان پست‌ترین نشیب این میهن پزستی پسگرا بودو این بررسی مارکسیستی او از فرهنگ و تاریخ آلمان در سه فیلم «سرنگونی خدایان»، «مرگ در ونیز» و «لودویک» که «سه گانهٔ آلمانی» ‘The German Trilogy’ خوانده می‌شوند، پدیدار می‌آید. به برداشت بوندانلا Bondanella ویسکونتی با این سه گانه بسوی چشم انداز گسترده تری از سیاست و فرهنگ اروپا پیش می‌رود. شیوهٔ ویسکونتی دراین فیلم‌ها آنست که«آنها همگی با صحنه‌ها و جامه‌های پر شکوه و پر تروتاب، روشن پردازی پر نود وناک، و دوربین گری به تیمارداری آهسته، ودلبندی به نگاره گریی که بازتابی از گشتن‌های درونی و ارزش‌ها ی نمادین اند ویژگی می‌گیرند» [۱۳] بگمان بوندانلا خرده گیران به گندوایی decadence نمایان در کارهای فرجامین ویسکونتی در خرده گیریشان راه به کژی پیموده‌اند. به گفتهٔ خود ویسکونتی او برسرآن بوده‌است تا "یک جامعهٔ بیمار را بررسی کند" و جدایی بسیارست میان نمایاندن برپایی نوینگرایی rising modernity و پیوند آن با شهربازاران از یک سوی و ترازش آن با ایستایی اروپا از سو ی دیگر. ویسکونتی این ایستایی را در بسته بندی داستان‌های نمادین پایان سده fin de siecle در ونیز و پادشاهی رو به مرگ باواریا به آزمون می‌گیرد. او دراین هر دو فیلم گندوایی را بررسی می‌کند که به دیدهٔ او نمادهای آشکار چامعه ایست که به دم تکان دهندهٔ مرگ رسیده‌است.

به داوری فرجامین می‌بایست گفت که برازایی و ارجمندی فیلم‌های ویسکونتی با گذشت روزگار پدیدار تر شده و می‌شود.

 

منبع: ویکی پدیا

 

لیست کامل آثار موجود را می توانید از  اینجا   یا اینجا دانلود کنید.  

 

فروش مجموعه فیلم های لوچینو ویسکونی Luchino Visconti

فروش فیلم های سینمای فرانسه زبان اصلی برای تقویت زبان فرانسهBuy generic cialis
1397/09/16 14:00

Amazing posts, Regards!
enter site very cheap cialis pastillas cialis y alcoho tadalafil 20mg online cialis achat cialis en itali we recommend cialis best buy cialis online cialis tadalafil online cialis canadian drugs cialis without a doctor's prescription
Buy generic cialis
1397/09/15 18:50

With thanks. Lots of postings!

tadalafil cialis tablets australia cialis generico postepay buying cialis on internet cialis 5 mg buy cialis prezzo al pubblico price cialis per pill cialis online deutschland we recommend cialis info we use it cialis online store
Cialis generic
1397/09/14 23:13

Wow a lot of very good facts!
cialis 5 mg para diabeticos cialis name brand cheap buy cialis online nz buy generic cialis side effects for cialis cialis arginine interactio cialis generic tadalafil buy weblink price cialis buy generic cialis canada discount drugs cialis
Buy generic cialis
1397/09/14 07:49

Nicely put. Regards!
generic cialis levitra rezeptfrei cialis apotheke online cialis acquistare cialis internet il cialis quanto costa cialis generika order a sample of cialis cialis canada on line cialis 5 mg para diabeticos how to buy cialis online usa
buy cialis with no prescription
1397/09/13 20:19

Whoa many of helpful advice!
cialis soft tabs for sale what is cialis cialis farmacias guadalajara buying cialis in colombia walgreens price for cialis price cialis wal mart pharmacy cialis dose 30mg cialis 20mg preis cf achat cialis en suisse price cialis per pill
Cialis prices
1397/09/13 09:24

Incredible a good deal of useful info!
buy cialis uk no prescription cialis 5 effetti collaterali cialis patent expiration we choice free trial of cialis cialis tadalafil cialis pills in singapore cialis with 2 days delivery how do cialis pills work cialis 5 mg cialis arginine interactio
Buy cialis
1397/09/12 21:32

You actually stated it terrifically!
cialis tablets cialis super acti callus cialis online napol 40 mg cialis what if i take cialis sicuro in linea buy brand cialis cheap cialis tadalafil online cialis savings card cialis cost
buy cialis online us pharmacy
1397/09/12 08:56

You actually explained it superbly!
where to buy cialis in ontario buy cialis sample pack fast cialis online cialis generika in deutschland kaufen opinioni cialis generico achat cialis en europe cialis patentablauf in deutschland safe site to buy cialis online cialis 5 mg ou acheter du cialis pas cher
buy cialis no rx
1397/09/11 21:02

You have made the point.
if a woman takes a mans cialis cialis prices in england does cialis cause gout we recommend cialis info cialis patentablauf in deutschland cialis 05 generic cialis 20mg tablets acheter du cialis a geneve cialis alternative effetti del cialis
Buy cialis online
1397/09/11 08:20

Truly tons of fantastic advice.
look here cialis cheap canada cialis purchasing cialis y deporte we choice free trial of cialis how does cialis work low cost cialis 20mg generic cialis levitra viagra cialis levitra try it no rx cialis cialis 20 mg
Online cialis
1397/09/10 21:12

Thanks a lot, Useful information!
cialis price in bangalore cialis prezzo al pubblico cialis great britain cialis taglich cialis prices in england we use it cialis online store cialis mit grapefruitsaft callus cialis tadalafil pastillas cialis y alcoho
buy cialis medication
1397/09/10 08:03

You said this terrifically.
prezzo cialis a buon mercato buy cialis online nz cialis online holland cialis qualitat side effects of cialis look here cialis cheap canada discount cialis tesco price cialis cialis 20mg we recommend cialis best buy
Cialis generic
1397/09/9 20:45

Thanks! Numerous knowledge.

tesco price cialis tadalafil generic cialis en 24 hora cialis usa cost price cialis wal mart pharmacy what is cialis tadalafil generic side effects of cialis cialis coupon safe dosage for cialis
Online cialis
1397/09/9 08:52

Thanks a lot. I enjoy this!
compare prices cialis uk the best site cialis tablets cialis 5 mg funziona weblink price cialis cialis generic tadalafil buy cialis generic tadalafil buy cialis tablets for sale acquistare cialis internet cialis 5mg billiger cialis purchasing
buy cheap cialis on line
1397/09/8 21:49

You explained this superbly!
the best choice cialis woman only best offers cialis use cialis generico postepay cialis prezzo al pubblico enter site natural cialis cialis for bph cialis side effects dangers cilas cialis 5 mg scheda tecnica prix de cialis
cialis
1397/09/8 10:15

You made your position extremely clearly!!
order a sample of cialis venta de cialis canada cialis soft tabs for sale cialis preise schweiz generic cialis review uk venta de cialis canada effetti del cialis pastillas cialis y alcoho cialis 30 day sample cialis without a doctor's prescription
buy cialis online no prescription
1397/09/7 21:29

Thanks a lot. Ample advice!

cialis y deporte how does cialis work cialis 20 mg cost try it no rx cialis buy cialis online prices for cialis 50mg buy cialis uk no prescription recommended site cialis kanada cialis purchasing only best offers cialis use
Buy cialis
1397/09/7 09:40

You revealed that well!
venta de cialis canada cialis 100mg suppliers cialis en mexico precio tadalafilo cialis prices in england effetti del cialis generic cialis in vietnam precios cialis peru cialis australian price 200 cialis coupon
buy cialis
1397/07/9 12:36

Good information. Many thanks.
cialis prices cialis pills in singapore purchasing cialis on the internet 40 mg cialis what if i take cialis mit grapefruitsaft buy cialis online buying cialis in colombia click here take cialis tadalafil 10 mg cialis kaufen
canada medications information
1397/07/1 11:22

You made your stand extremely effectively!!
discount canadian pharmacies canada medication pharmacy reputable canadian prescriptions online canadian online pharmacies reviews buy vistagra usa prescription drugs without prior prescription prescriptions from canada without canadian pharmacies online prescriptions online pharmacies of canada canadian mail order pharmacies
viagravipsale.com
1397/06/28 07:55

You actually expressed this terrifically!
cialis prezzo in linea basso buy original cialis viagra vs cialis cialis pas cher paris non 5 mg cialis generici cialis 5 mg para diabeticos cialis 20 mg generic cialis soft gels order a sample of cialis acquistare cialis internet
http://cialisonli.com/
1397/06/12 14:00

You said this adequately!
fast cialis online cialis soft tabs for sale deutschland cialis online the best site cialis tablets generic low dose cialis cialis generique 5 mg cialis mit grapefruitsaft canadian discount cialis cialis dosage free cialis
cialisyoues.com
1397/06/11 21:27

Really plenty of wonderful knowledge.
safe site to buy cialis online acquistare cialis internet cialis lilly tadalafi cialis 20 mg effectiveness prix de cialis comprar cialis 10 espa241a cialis rckenschmerzen cialis para que sirve we like it cialis soft gel cialis 5mg
babecolate.com/how-to-buy-cialis-in-tijuana.html
1397/05/23 00:32

Fantastic information. Appreciate it!
cialis online cialis 5 mg para diabeticos cialis diario compra cialis without a doctor's prescription side effects of cialis we choice cialis pfizer india buy cialis online cheapest purchase once a day cialis enter site natural cialis cialis qualitat
Cialis generic
1397/03/7 14:18

Regards. I like it!
cialis 20 mg cialis generico lilly cialis dosage recommendations cialis official site dosagem ideal cialis cialis venta a domicilio online prescriptions cialis how to buy cialis online usa cialis prices in england cialis for sale south africa
Viagra 20mg
1397/02/5 23:48

You actually mentioned that superbly.
low price viagra is it legal to buy viagra online from canada buy viagra onlines pharmacy viagra prices generic viagra uk pharmacy viagra uk buy viagra to buy online uk can you buy viagra without a prescription buy brand viagra viagra prescription
Buy generic cialis
1397/01/19 00:21

Thanks a lot, Useful information!
overnight cialis tadalafil cialis online holland cialis italia gratis venta de cialis canada cialis daily reviews click here cialis daily uk buy brand cialis cheap precios cialis peru cialis in sconto buy cialis uk no prescription
Cialis canada
1397/01/3 03:08

Terrific information, Many thanks!
cialis generico postepay import cialis cialis daily dose generic cialis savings card cialis venta a domicilio opinioni cialis generico order a sample of cialis cialis per paypa american pharmacy cialis buy cialis uk no prescription
Can you have an operation to make you taller?
1396/05/30 15:15
Hello, all is going fine here and ofcourse every one is sharing information, that's in fact fine, keep
up writing.
Foot Pain
1396/05/17 15:18
Hi to every one, since I am genuinely eager of reading this weblog's post to be updated
on a regular basis. It consists of fastidious stuff.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30