تبلیغات
سینما اندیشه 3 - بیوگرافی لوچینو ویسکونتی Luchino Visconti

سینما اندیشه 3

زندگینامه کارگردانهای شاخص

 

بیوگرافی لوچینو ویسکونتی Luchino Visconti

 

نوع مطلب :لوچینو ویسکونتی ،

نوشته شده توسط:سینما اندیشه 3

 

بیوگرافی لوچینو ویسکونتی  Luchino Visconti

لوچینو ویسکونتی  Luchino Visconti (۲ نوامبر ۱۹۰۶ - ۱۷ مارس ۱۹۷۶) کارگردان نامی ایتالیایی بود

کارنامه و زندگی

لوچینو ویسکونتی در دوم نوامبر ۱۹۰۶ در شهر میلان در خانواده ثروتمند و والاتبار patrician زاده شد. نام تباری او کنت دن لوچینو ویسکونتی دی مدرنه Count Don Luchino Visconti di Modrone است. پدرش جوزپه ویسکونتی، Giuseppe Visconti, دوک مدرنه، duke of Modrone و مادرش کارلا اربا، Carla Erba, دختر یک کارخانه وا industrialist بود. لوچینو کودکیی بی آرام و نوجوانی ای سخت و ستیزگرداشت. چه بسا بارها که از خانه و دبیرستان گریخت وبا این همه در این چرخه از زندگیش شیفتهٔ آهنگ بود و خود چلو می‌نواخت. در جوانی در جرگهٔ دوستانی فرهیخته همچون پوچینی Puccini آهنگساز نامی اپرا, توسکانینی Toscanini رهبر آهنگ نوازان و گابریل د آنونزیو Gabriele D' Annunzio داستان نویس در آمد. واندکی از آن پس برای هشت سال به پرورش اسب پرداخت. در ۱۹۳۶ هنگامی که نازی‌ها، در پادش با پیمان ورسای، راین لند را دگر باره در آوند گرفتند ویسکونتی به پاریس رهسپار شد و با کوکو شانل Coco Chanel نگاره وای جامه آشنا شد. شانل ویسکونتی سی ساله را به فیلم ساز نامی فرانسه ژان رنوار ,Jean Renoir شناساند.

رنوار که دریازش ساختن فیلم «پارتی ییلاقی» Une partie de campagne بر پایهٔ داستانی از گی دو موپاسان بود ویسکونتی را به دستیاری کارگردان برگزید و او جامه‌های این فیلم را نگاره وایی نمود. در این گاهان بود که او که تا کنون دلبسته به فاشیسم بود از آن روی گردان شد و به کمونیسم روی آورد. پس از پرسه‌ای کوتاه در هالیوود او به رم بازگشت و به انجمن سینماگران جوان گاهنامهٔ «سینماً پیوست که ویتوریو موسولینی پسربنیتو موسولینی رانشگار آن بود. در ۱۹۴۳ ویسکونتی و یارانش در این انجمن: جیوزپه دو سانتیس Giuseppe De Santis، جیانی پوچینی Gianni Puccini و ماریو آلیکاتا Mario Alicata فیلمنامهٔ»آزش«Ossessione، بر پایهٔ برگردان آزاد داستانی از جیمز کین James Cain بنام « پستچی همیشه دو بار زنگ می‌زند،» را نوشت. نسخهٔ برگردان فرانسوی این داستان را رنوار به ویسکونتی داده بود و بٌرش گار censorship فاشیسم آنرا با چند دگرگونی پذیرفت. اگرچه گفته شده‌است که ویتوریو موسولینی پس از دیدن پیش نمایش فیلم از تالار نمایش برون شده و با خشم گفته‌است «این ایتالیا نیست» و پس از آن از پخش فیلم جلوگیری شد تا آنکه پس از جنگ در شمار فیلم‌های نو شدایی neorealist دگر بار به نمایش آمد. در این یازش ویسکونتی بسیاری از ویژگی‌های کارهای آینده اش ، همچون بکارگیری هوایی اپرایی، ایتالیایی کردن داستان و کسگانه‌های آن و بیش از هر چیز دیگر نشان دادن راستی در شدایی و هستی و بدور از شگفتی و گزافه نمایان بود.

در چرخه‌سالهای‌های جنگ ویسکونتی به پایداران کمونیست پروا داد تا که از کاخش به آوند پناهگاهی پنهانی برای پایداری سودگیرند واو خود در نبرد افزارانه با چیره گران آلمانی درگیرودار شد. وچنین بود که گشتاپو برای چندگاهی او را ۱۹۴۴ زندانی نمود.اگرچه اندکی درنگذشت که ویسکونتی توانست در ۱۹۴۵ به کین وری از تیر باران سرزندانبان خود فیلم گواهاک «روزهای شکوه» Days of Glory را بسازد. و دراین هنگام بود که حزب کمونیست ایتالیا با او پیمان بست که سه گانه‌ای از زندگی ماهیگیران، کان گشایان و کشاورزان سیسیلی بسازد. او «زمین می‌لرزد» La terra trema تنها فیلم از ین سه گانه را در ۱۹۴۸ ساخت.«زمین می‌لرزد» بسبک فیلمی گواهاک از زندکی ماهیگیران سیسیلی بدون بازی هیچ هنرپیشه‌ای و در خودجای ماهیگیران ساخته شد و برندهٔ پاداشن بزرگ فستیوال فیلم ونیز شد.

پس از «زمین می‌لرزد» ویسکونتی سبک «نوشدایی» را به یک سو نهاد و به جای آن به سبکی «خودگانه» Personal برای پرداخت چهرهٔ مادری رمی که شیفتهٔ هنرپیشگان است روی آورد و «زیباچهرترین» Bellissima را در ۱۹۵۷ ساخت. بگفتهٔ لینو میچیکه Lino Micciché بازکاوگر ایتالیایی فیلم «زیباچهرترین»

«این فیلم نشان از پایان چرخهٔ سرودایی نوشدایی و رو به تیرگی پردیس آن سینمایی بود که برای چندین گاهی فیلم را کانون ستیزهٔ سیاسی و اجتماعی میان کهنه و نو نموده و مایهٔ نابودی سراب واری بود که خود سینما را چیزی جدا از سراب واری می‌پنداشت »

 ویسکونتی در این باره می‌گوید

«هر از گاهی دراز بود که می‌خواستم با مانیانی فیلمی بسازم. و چون او بنا بود که نگارهٔ نخست "زیباچهرترین" را بازی کند من پیشنهاد سالوو دآنجلو Salvo D' Angelo را در بارهٔ ساختن فیلمی بر پایهٔ زاواتینی Zavattini پذیرفتم. من دلبسته بر آن بودم که با»کس گانهای پالرون authentic کارکنم که با آن بسیار از پدیده‌های درونی و پر بار را بتوان نشان داد و همچنین می‌خواستم ببینم چگونه پیوندی میان من به آوند یک کارگردان و او به آوند هنرپیشه‌ای سترگ شدایی پذیر خواهد شد. و سرانجام آن کار بسیار دلپذیر بود»

 

نخستین فیلم ویسکونتی که درآن اندیشار سینما به آوند هنر والا نمایان است فیلم درام تاریخی احساس در ۱۹۵۴ است. در این فیلم اپرایی ویسکونتی با بینشی مازکسیستی داستان شیدایی بی سرانجامی را باز گو می‌کند که در هنگام جدایی ایتالیا از زیر بندگی اتریش رخ می‌دهد. او سپس «شبهای سفید» Le Notti bianche را بر پایهٔ داستانی از فیودور داستایوسکی در ۱۹۵۷ کارگردانی نمود در این فیلم با بکارگیری ارته‌های تئاتری او بار دیگر اندیشار «هنر والا» را برای سینما آزمون می‌کند.

 چرخه فیلم‌های خودوای

در ۱۹۶۰ ویسکونتی یکی از ارزنده‌ترین کارهای خود «روکو و برادرانش» Rocco e i suoi fratelli را به پرده می‌آورد. این فیلم آغاز چرخهٔ کارهای خودوای او را نشان می‌کند. ویسکونتی در این چرخه تنها به کارگردانی سینما می‌پردازد و از کازگردانی اپرا و نمایشنامه خودداری می‌کند. «روکو و برادرانش» داستان خانوادهٔ کشاورزی از سیسیلی بنام پراندیز Parandis را باز می‌گوید که در جستجوی کار به شهر صنعتی میلان روی آورده‌اند. ویسکونتی نخستین فیلم سازیست که تنشهای جامعهٔ صنعتی را از دیدی مارکسیستی می‌نمایاند. روکو (با بازی آلن دولون) می‌کوشد که خانواده را با هم نگاه دارد واین در کشاکش زندگی کارخانه‌ای ناشدا می‌نمایاند. برادران که نمی‌توانند کار بیابند بناچار به مشت زنی برای بردن پاداش روی می‌آورند که این بگمان ویسکونتی خود نشانی از بهره گیری سرمایه داریست. آمدن نادیا یک زن روسپی داستان را پیچیده تر می‌سازد و بر نا هماهنگی میان برادران می‌افزاید و به انجام سیمون یکی از برادران نادیا را می‌کشد. روکو میکوشد تا سیمون را رهایی دهد ولی سیرو برادر کوچکتر که اینک در کارخانه‌ای کار گرفته و به یگانگی کارگری پیوسته‌است او را لو می‌دهد.

پس از «روکو و برادرانش» ویسکونتی فیلم ارزنده و بسیار خودوای «ببر» Il Gattopardo را در ۱۹۶۳ بر پایهٔ داستانی از جیوزپه تماسی دی لمپدوسا Giuseppe Tomasi Di Lampedusa را ساخت که پاداشن نخل زرین فستیوال فیلم کن را از آن خود ساخت. داستان فیلم رویدادهای سرنگونی خاندان سابینا والاتبار سیسیلی Sicilian aristocracy را باز می‌نمایاند که در سالهای بازبهم پیوست ایتالیا به رهبری جوزپه گاریبالدی رخداد و ایتالیایی‌ها این چرخه از تاریخشان را در سدهٔ نوزدهم ریزورجی منتو Risorgimento می‌خوانند. برای بازیگر نخست فیلم ویسکونتی هنرپیشهٔ روسی نیکلای چرکاسف Nikolai Cherkasov رادر دید داشت. ولی بنکاه فیلم فوکس 20th Century Fox که فرآورنده فیلم بود برای فروش بیشتر برت لانکستر را پیشنهاد نمود و ویسکونتی پس از آنکه دریافت که گزینش دیگرش لارنس الیویه Laurence Olivier در گیر فیلمی دیگرست بناچار با ناخرسندی برت لانکستر را پذیرفت. ویسکونتی در این فیلم با نگرشی مارکسیستی فرواُفتایی ردهٔ با فرهنگ و فرازان والاتباران زمیندار را در برابری با پوچی و پوک اندیشی ردهٔ شهر نشینان بازارگان روان می‌کاود. پرنس سابینا (برت لانکستر) مردی خاموش و کناره گیر اما دانشورست که شبها ستاره‌شناسی می‌کند و به بی کران می‌اندیشد. اگرچه او مردی شدا گراست اما اندوه گذرانی همه چیز همیشه با اوست. در گفتگویی با رانشمداری کوشا می‌گوید «ما ببرها بودیم و شیران ولی آنها که جای ما را می‌گیرند شغال هایند و روباهان اگرچه همهٔ ما ببرها، شیرها، شغالهاو گوسفندها خود را گوهرهای نایاب می‌پنداریم»

 

«ستارگان تیرهٔ سامانهٔ خرس بزرگ» یا «ساندرا» Vaghe Stelle dell' Orsa / Sandra ساخته شده در ۱۹۶۵ بازنگری ایست از افسانهٔ تاریک الکترا وبرادرش ارستیس Orestes که در آن اردوگاه‌های تن فشردهٔ نازی جاگزین صحنهٔ نبرد تروی Torjan War شده‌است.ساندرا همهٔ ویژگی‌های فیلم‌های هنر والای ویسکونتی رادر بر دارد: شیدایی نابرازنده، چشم اندازهایی جادویی و آمیخته با آهنگی شگرف برای پیانو. فیلم با رانندگی ساندرا (کلودیا کاردیناله) و همسفرش از آن سوی اروپا بسوی خانه اش با دیوارهای بلند و پر از زیبایه‌های باستانی در ولترا Volterra، شهری کهنه در توسکانی، آغاز می‌شود و در اینجاست که ساندرا گمان می‌برد که شاید مادرش و دلباختهٔ او (که وکیل خانواده‌اش ست) به هم ساخته و پدر یهودی ساندرا را به نازی‌ها لو داده‌اند تا کشته شود. ویسکونتی بااین داستان بار دیکر پژمردگی‌ها و گندناکی‌های شهر بازاریان را آشکار می‌کند. سپس در ۱۹۶۷ او داستان هستاگر existential آلبزکامو، «بیگانه» Lo straniero را به پرده آورد. اما بسیاری از خرده گیران این فیلم را نپسندیدند چراکه درآن از هستاگری کامو رنگی نمی‌دیدند. و شاید که از دید ویسکونتی کشتن آن عرب پا برهنه به دست آرتور مارسو Arthur Meursault ی «بیگانه» بجای پیوند با هستایی کامو از انگارهٔ ستیزه یی مارکسیستی رنگ گرفته بود.

 

ویسکونتی آسوده از اندیشیدن به خرده گیری از کارهایش پژوهش مارکسیستی خودرا به ردهٔ سرمایه داران با فیلم «سرنگونی خدایان» La Caduta degli dei یا «نفرین شده» The Damned در ۱۹۶۹ دنبال نمود. این فیلم با هوای شگرف اپرایی داستان اُفتش خاندان فن اسنبک Von Essenbeck را باز می‌نمایاند که در آوند خویش کارخانه‌های پولاد سازی و جنگ افزار دارند و از آن توانمند و پر نوایند. ولی با پیدایی هیتلر و چیرگی نازی‌ها بر نهادهای سیاسی و اجتماعی می‌کوشند که به کج دار و مریز کنار آیند. داستان با جشن زادروز یواکیم فن اسنبک بزرگ خاندان آغاز می‌شود و این اندکی پیش از آتش سوزی رایشتاگ است که به هیتلر بهانه داد تا کمونیست‌ها را سربکوبد. ویسکونتی بار دیگر با بکار گیری همهٔ ارته‌های هنر والا گند ناک پیوندهای سرمایه داری این رده‌ها را باز می‌نمایاند.

چرخهٔ فرجام: مرگ، تاریخ و سرنگونی

در دههٔ ۷۰ فیلمهای ویسکونتی درون گرایانه و سرشار از نمادهای مرگ و سرنگونی و آشفتگی سامان تاریخی بود که با هرزه-برهنگی و پتیارگی درهم آمیخته بود. برخی از بازکاوان این ویژگی را به همجنس گرایی او پیوند داده‌اند. اگرچه باید گفت که اندیشارهای این فیلم‌های چرخهٔ فرجام ژرف تر وپیچیده تر از آنند که بسادگی باز گشوده و چاره شوند. ویژگی هماهنگ کارهای فرجامین ویسکونتی در اینست که گویی او هراز گاهی از تاریخ را برمی گزیند که درآن بسامانی جامعه رو به واژگونی است. و اگرچه چنین می‌نماید که برداشت چندی از بازکاوان درست است که یازش ویسکونتی هنایش گرفته‌است از بینش «توماس مان» Thomas Mann در داستان «کوه جادویی» DerZauberberg و بینش «مارسل پروست» Marcel Proust در داستان «به جستجوی هنگامی از دست شده» À la recherche du temps perdu، اما می‌بایست بیاد داشت که ویسکونتی هرگز به این باور «مان» و «پروست» که مرگ دنبالهٔ زیست شناسانهٔ نمو و پژمردگی است حتی نزدیک هم نمی‌شود تا چه رسد که آنرا بپذیرد.

در ۱۹۷۱ ویسکونتی «مرگ در ونیز» Morte a Venezia نخستین فیلم از ین چرخه را ساخت. این فیلم یکی از کارهای کمتر فهمیده شدهٔ اوست که برخی از باز کاوان بر او خرده گرفته‌اند که «مرگ در ونیز» او به داستان «توماس مان» وفادار نمانده‌است و این از همان گون خرده گیری است که در بارهٔ «بیگانه» ی او و کامو نیز دیده شد. اما این خرده گیران درنیافته‌اند که ویسکونتی داستان را تنها چارچوبی برای نمایش انگاره‌های خویش می‌یابد. توماس مان کس گانهٔ آهنگساز نامی «گوستاو ماهلر» Gustav Mahler را در ریخت قهرمان داستانش «گوستاو فن آشنباخ» Gustav von Aschenbach آورده‌است. و ویسکونتی با کاربرد از هم سیمایی "درک بوگارد" Dirk Bogarde (بازیگر نگارهٔ فن آشنباخ) با ماهلر و همچنین با بکارگیری پاره‌هایی از سیمفونی‌های سوم و پنجم ماهلر به تماشاگر می‌رساند که «مرگ در ونیز» بیش از هرچیز به ماهلر نگران است تا به توماس مان. براستی که ویسکونتی و ماهلر در برداشتشان از هنر والا بهم بسیار نزدیکند. سیمفونی‌های ماهلر در سترگی و شگرفی شان با فیلمهای اپرا گونهٔ ویسکونتی هماهنگ اند. ماهلر خود گفته بود که کارهایش در بارهٔ زندگی است که «قهرمان» آن در تلاش است تاکه میانای زندگی و مرگ و شیدایی و پشیمانی و شکست را دریابد. وابن همان میاناست که ویسکونتی در پی آن بود. اما «مرگ در ونیز» کناره یی عارفانه نیز دارد. وآن شیفتگی فن آشنباخ به پسرک پری سیمای ی زرین موی لهستانی «تادزیو» Tadzio (با بازی بیورن اندرسن Bjorn Andresen) ست و این شیفتگی بس بیش از کششی همجنس گرایانه‌است، که بل «تادزیو» آن نماد شیدایی هنرمند به پندارهٔ ناب زیبایی وراستی ست که یازش هر جویش هنریست. لایهٔ دیگر نمادین فیلم با آگاهی فن آشنباخ پدیدار می‌شود در آنگاه که او در می‌یابد که ونیز در چنگال گستردهٔ بیماری وبا cholera گرفتار آمدست. وگسترش وبا پیش نمادی از پدیداری فاشیسم در اروپاست است که این پدیداری در فیلم ماهلر به کارگردانی کن راسل Ken Russell در ۱۹۷۴ نیز نشان شده‌است. ویسکونتی دیگر بار با دیدی هنایش گرفته از مارکسیسم پیوند میان شهربازاریان bourgeois و فاشیسم را هویدایی می‌دهد. برای نمون هنگامی که فن اشنباخ از گذشته‌ها یاد می‌آورد و دوستی با پیانو پاره یی ازیک سیمفونی سرشار از آسیمه گی‌های اندوهناک را می‌نوازد آهنگ او در زیر آوای بلند و پوچ مایهٔ موسیقی میهمانسرا گم می‌شود. و زنان شهربازاری رادر کنار دریا می‌بینیم که با جامه‌های تافته شان مازماز و با چتر هایشان رنگین به خود نمایی پرسه می‌زنند.

ویسکونتی پندارهٔ فیلم ۱۹۷۲ خود «لودویک» Ludwig را در ۱۹۷۱ یافت هنگامیکه در باواریا ی آلمان به جستجوی جایگاهی برای فیلمبرداری «سرنگونی خدایان» بود. درآن سال او در اندیشهٔ به پرده آوردن داستان «به جستجوی هنگامی از دست شده» از «مارسل پروست» بود ولی از روی نا توانمندی ساختن آن را به آینده واگذاشت.ساختن لودویک با یاری «ویتلزباخ» Wittelsbachs کاخ خاندان فرمانروای باواریا و نهادهای رانشگر باواریا که به او پروای فیلمبرداری در همهٔ کاخهای «لودویک» را دادند شدایی گرفت. هر چند پس از پایان فیلمبرداری او دچار آفند قلبی شد و برای درمان به بیمارستان کانتونزپیتال Kantonsspital در زوریخ فرستاده شد و این همانجابود که در آن توماس مان درگذشته بود.[۸] داستان فیلم «لودویک» در هنگام یگانه گشت و هم پیوندی کشورهای آلمان پس از جنگهای ناپلئونی رخ می‌دهد. در ۱۸۰۶ ناپلئون شاهزاده نشین باواریا را پادشاهی خواند تا که با میان بانی سرزمین باواریا فرانسه را از بیم آفند اتریش رهایی بخشد. پس از سرنگونی ناپلئون باواریا به دلبستگی با خاندان بوربون پادشاه دوم خویش را لودویک نهم (برابر آلمانی لویی نهم) خواند. لودویک دوم قهرمان فیلم ویسکونتی نوادهٔ او بود که در شانزده سالگی به پادشاهی رسید. او نوجوانی بود که از رانشبازیهای اروپایی بیزار بود و بجای «رانشگار شدای بیسمارک» Bismarck's Realpolitik او به گاهان رویایی سده‌های میانی آلمان دلبستگی داشت. و دوست آهنگساز او ریچارد واگنر بینش او را در بارهٔ زندگی و هنر آموزش می‌داد. نماد گردانهٔ Heraldic symbol او قوی سیاه بود و پس از دیدن اپرای لوهنگرین Lohengrin واگنر، او خویشتن را همچون لوهنگرین گردی تنها در زره‌ای تابان می‌پنداشت. پس از پیروزی پروس بر فرانسه در جنگ ۱۸۶۶ بیسمارک که یازش بر یگانگی کشورهای آلمان داشت لودویک را برانگیخت، تا به آوند پادشاه بزرگترین کشور آلمان، ویلهلم پادشاه پروس را به امپراتوری آلمان درخواند. پس از یگانگی آلمان لودویک بیشتر وبیشتر از همه کناره گرفت و روزگار را در کاخهای برگ Berg و "هوهنش وانگاو" Hohenschwangau در جهان پندارهای رویایی خود می‌گذراند. او به پای واگنر آهنگساز پول فراوان ریخت چه برای پشتیبانی از زندگی بسیار پر شکوه او و چه برای ساختن تماشاگاه بایروث Bayreuth Festspielhaus همچنین هزینه‌های بسیار برای ساختن کاخ‌های نو در جنوب باواریا را درپذیرفت. فرمانوایی باواریا این ولخرجی‌ها را تا آنجا که از کیسهٔ خود پادشاه بود می‌پذیرفت اما همینکه او به باج خواهی از فرمانوایی برخاست تا که بدهی‌هایش را سامانی دهد و بر سرچشمهٔ دارایی‌هایش بی افزاید یازش به برکناری او گرفته شد. پروفسور فن گودن Von Gudden او را از دیدگاه روانی بی تراز دریافت و برای پادشاهی نابرازا. پس او را برکنار نمودند و به کاخ«برگ» گسیل داشتند چندی نگذشت که پیکر بی جان او و پروفسور فن گودن را دریاچه‌ای نزدیک کاخ یافتند. و در پرونده مرگ او چنین آمد که او در کشاکش برای خودکشی اش خفگی پروفسور فن گودن را در آب برآغالیده‌است. وچنین است که سرگذشت لودویک همهٔ ویژگی‌های در خور پسند ویسکونتی را همچون نشان از هنر والا بسان اپراهای واگنر، کاخهای باشکوه، داستان تنهایی و پژمردگی و ستیزه گری‌های توانمندان و دیگر از این گونه نشان‌ها را داراست و ویسکونتی با استادیی بی مانند از این پدیده‌ها سود می‌برد تا تنش همیشگی میان هنر و زندگی را باز گشاید.

پس از «لودویک» بسیاری بر آن بودند که ویسکونتی که اینک به بهانهٔ آفند قلبی ناتوان شده بود همچون فدریکو فلینی که به همین سرنوشت دچار شده بود دست از کار خواهد کشید. اما او با سر سختی باز بکار پرداخت و نخست نمایشنامهٔ "گذشته ها" Old Times ی هارولد پینتر را به صحنه آورد.و دیگر بار از داستان پینتر همچون خودرویی برای گسیل اندیشارهای خود سود برد و این بی وفایی به داستان خشم پینتر را برانگیخت. اما ویسکونتی آسوده نود به دنبالهٔ کار خویش بود. او سپس نمایشنامهٔ مانون لاسکوت Manon Lescaut پوچینی را به پرده آورد. ویک سال پس از آفند قلبی خود با آنکه هنوز به بهبودی درست دست نیافته بود به پشت دوربین سینما بازگشت و چون نمی‌توانست نشست، ایستاده فیلم "دردرون خانواده " Gruppo di famiglia in un interno را در ۱۹۷۴ کارگردانی نمود.


برت لانکستر در این فیلم در نگارهٔ یک پیرمرد آمریکایی تاریخ نگار هنری پدیدار می‌شود که از جهان کناره گرفته و در کاخی تیره که از مادر ایتالیایی اش به او رسیده گوشه می‌گیرد. هنگامی که او بخش بالای خانه اش را به مادری رمی (سیلوانا مانگانو Silvana Mangano)و دلدادهٔ هرزه و رند او (هلموت برگرHelmut Berger) اجاره می‌دهد زندگی آرام خویش را آشفته می‌یابد. ویسکونتی استادی خود را با ساختن این شاهکار نشان داده و با دیدی موشکافانه دگرگونگی‌های دههٔ ۱۹۷۰ را باز می‌نمایاند. اما خرده گیران چپ بر او شوریدند که چرا این فیلم را انتشارگری دست راستی سرمایه گذاری نموده‌است. او بجای آنکه بسادگی پاسخ دهد که «برای این که هیچ کس دیگر نیست که بخواهد برای یک سینماگر ازکارافتادهٔ بیمار سرمایه خود را به بیم اندازد» با سرسختی گقت «مگر پول فیلم سازان دیگر از کجا می‌آید؟ شاید از هم پیوسته‌های کارگری؟ من برای نمونه یک سرمایه گذار دست چپی راهم نمی‌شناسم. من هرگز چنین کسی را نمی‌شناخته‌ام.من هرگز به چنین کسی برنخورده‌ام. پول است که فیلم را می‌سازدو فرا آوران فیلمند که آن پول را با خود می‌آورند. و آنان نکوخواهانی نیستند که از ستم بیدادهای اجتماعی دل پریشان باشند»[۹]

در سال ۱۹۷۶ ویسکونتی فیلم پایانی خود «بی گناه» L'innocente را ساخت. در این فیلم او بار دیگر به شکوه و شگفتی زندگی توانمندان و گندوایی و دژمناکی شان می‌پردازد و آنرا در زمینهٔ آشنای اپراگونهٔ کارهایش بازمی نمایاند. این فیلم بر پایهٔ داستانی از گابریه له دآنوتزیو Gabriele D’Annunzio نوشته شده در ۱۸۹۲ است و در بارهٔ "تولیو همیل" Tullio Hermil (با بازی جیان کارلو جیانینی Giancarlo Giannini) والاتبار ایتالیایی است که همسرزیبایش را رها کرده تا با کنتس ترزا رافو Teresa Raffo (با بازی جنیفر انیل Jennifer O’Neill) که بیوهٔ است توانمند خوش باشد. تولیو بزودی در می‌یابد که بازیچه ایست در دست کنتس و میکوشد تا از بند او رها شده و بسوی همسر خود باز گردد. اما همسر او جیولینا Giuliana (با بازی لورا آنتونلی Laura Antonelli) اینک با فلیپو Filippo نویسندهٔ جوان روی هم ریخته و از او آبستن است. تولیو اینک دوباره دلباختهٔ همسرش است اما این دلباختگی برایش هوایی تازه دارد. او میکوشد تا جیولیانا را وادار کند تا آبستنی خود را با انداختن بچه به پایان برساند. ولی با آنکه فیلیپو مرده‌است جیولیانا از این که داته‌های کلیسا را زیر پا بگذارد سز باز می‌زند.برای تولیو که خود را بی خدا میخواند و می‌گوید:«زمین تنها کشور من است. هنگامیکه من مردم همه چیز به انجام رسیده. من اینک زنده‌ام» بگفتهٔ وینسنت کانبی VINCENT CANBY «در آفتابی ترین، پر فرهنگ ترین، به سامان‌ترین و درست رفتارترین ازجهان‌ها، زیاده روی تولیو و جیوانا زندگی شان را در هم شکسته‌است. به همان مرگ آسایی که گویی در کشتی زیبایشان در میانهٔ دریای آدریاتیک به ژرفای آب فرو می‌روند»

اندکی پس ازبه پایان رسانیدن فیلم «بی گناه» ویسکونتی در گذشت.

داوری

‎ویسکونتی در روزگار زندگی ۷۰ ساله خود ۱۴ فیلم بلند داستانی و چندین بخش از فیلم‌های گروهی را ساخت، به افزایه او بیش از ۲۰ اپرا و ۴۰ نمایشنامه را به پرده آورد. و از این روی شاید بتوان گفت که او در ترازش با بسی دیگر از کارگردانان سینما دریافتی ژرفتر از هنر داشت. او همچنین در ساختن فیلمهای خود دریافتی اندیشارا داشت که از برداشت خود او از خواندن نویسندگانی مارکسیست چون لوکاچس Lukacs و گرامسچی Gramsci هنایش گرفته بود. به آوند یک هنرمند ویسکونتی برآن بود که با تماشاگران گوناگون در لایه‌های برداشتی چندگون پیوند برپا کند. به گفتهٔ جفری نوئل اسمیت Geoffrey Nowell-Smith

«ویژگی فیلم‌های ویسکونتی در همهٔ روزگار فیلمسازیش ان بود که کارگردان میدان همهٔ فیلم بود.او بود که فیلمنامه نویس و هنر پیشه‌ها، سر ارته گران ,the leading technicians و ویراستاران را بر می‌گزید. کارگردان حتی فرآورد کنندهٔ فیلم را نیز بر می‌گزید... فیلمهای ویسکونتی به رویی از آن او بودند که مایهٔ رشک نه تنها کارگردانان هالیوود که بل کارگردانان ایتالیایی نیز بود. در چنین پیرامونه واری سینمای آفرینه گرا auteurism و دش_آفرینه گار anti-auteurism رده بندی‌هایی نا برازنده می‌باشند»

فیلمهای نخستین ویسکونتی La Terra Trema و Ossessione از بنیانهای سینمای نو شدایی هستند. و فیلم Bellissima از این روی بارز است که نشان دهندهٔ نخستین درگذری از چرخهٔ نوشدایی به چرخهٔ پسا-نوشدایی در سینمای ایتالیا ست. در این فیلم ویسکونتی نهاد خود سینما با دیدی شوخ آلود، تیز و برنده زیز پرسش گداشته می‌شود و این پرسش در آینده در فیلم La Dolce Vita فلینی دنبال می‌شود. همچنین ویسکونتی با این فیلم سوی گیری سیاسی ایتالیا و پیوند فرمانوایی دمکراتهای مسیحی را با آمریکا خرده گیری می‌کند. 

 

ویسکونتی در سه فیلم تاریخی «نود»، «ببر» و «سرنگونی خدایان» به ریشه یابی ای مارکسیستی برای دریافت «میهن گرایی» دست می‌یازد. فیلمها ی «نود» و «ببر» به میهن گرایی گاریبالدی که در سدهٔ نوزدهم پیشرو به دیده می‌آمد می‌پردازند. هر جند پس از ۱۹۳۰ میهن گرایی نازی‌های آلمان پس رونده و بیمناک یافت می‌شود واین برداشت درفیلم «سرنگونی خدایان» آشکار ست. ویسکونتی با دیدی هنایش گرفته از نبشته‌های مارکسیستی لوکاچس و گرامسچی این رهگذاز شدایی تاریخ را به پرده می‌آورد.او به ویژه بیش از هز چیز به راستی و درستی صحنه می‌اندیشد. به گفتهٔ مارکوس ویسکونتی بر این پا فشاری می‌کند که هنگامی که بررسی رده‌ای از جامعه نهاد یک فیلم می شود، می‌بایست که صحنه پردازی فیلم نشان دهندهٔ بی کم و کاست ویژگی‌های آن رده باشد. و با همهٔ خرده گیری چپی‌ها ازین باور، به فرجام همین باور بود که مایهٔ پذیرش کاونده وند critical فیلمسازانی چون برتولوچی، Bertollucci کاوانی Cavani. و ورتمولر Wertmuller گردید.[۱۲] پس از پایان جنگ جهانی نخستین، میهن پرستی بود که مایهٔ پیدایش چندین فرمانوایی دست راستی در اروپای خاوری، در اروپای میانه و به ویژه در ایتالیاوسپس در اسپانیا گردید. برای ویسکونتی فرمانوایی نازی‌ها در آلمان پست‌ترین نشیب این میهن پزستی پسگرا بودو این بررسی مارکسیستی او از فرهنگ و تاریخ آلمان در سه فیلم «سرنگونی خدایان»، «مرگ در ونیز» و «لودویک» که «سه گانهٔ آلمانی» ‘The German Trilogy’ خوانده می‌شوند، پدیدار می‌آید. به برداشت بوندانلا Bondanella ویسکونتی با این سه گانه بسوی چشم انداز گسترده تری از سیاست و فرهنگ اروپا پیش می‌رود. شیوهٔ ویسکونتی دراین فیلم‌ها آنست که«آنها همگی با صحنه‌ها و جامه‌های پر شکوه و پر تروتاب، روشن پردازی پر نود وناک، و دوربین گری به تیمارداری آهسته، ودلبندی به نگاره گریی که بازتابی از گشتن‌های درونی و ارزش‌ها ی نمادین اند ویژگی می‌گیرند» [۱۳] بگمان بوندانلا خرده گیران به گندوایی decadence نمایان در کارهای فرجامین ویسکونتی در خرده گیریشان راه به کژی پیموده‌اند. به گفتهٔ خود ویسکونتی او برسرآن بوده‌است تا "یک جامعهٔ بیمار را بررسی کند" و جدایی بسیارست میان نمایاندن برپایی نوینگرایی rising modernity و پیوند آن با شهربازاران از یک سوی و ترازش آن با ایستایی اروپا از سو ی دیگر. ویسکونتی این ایستایی را در بسته بندی داستان‌های نمادین پایان سده fin de siecle در ونیز و پادشاهی رو به مرگ باواریا به آزمون می‌گیرد. او دراین هر دو فیلم گندوایی را بررسی می‌کند که به دیدهٔ او نمادهای آشکار چامعه ایست که به دم تکان دهندهٔ مرگ رسیده‌است.

به داوری فرجامین می‌بایست گفت که برازایی و ارجمندی فیلم‌های ویسکونتی با گذشت روزگار پدیدار تر شده و می‌شود.

 

منبع: ویکی پدیا

 

لیست کامل آثار موجود را می توانید از  اینجا   یا اینجا دانلود کنید.  

 

فروش مجموعه فیلم های لوچینو ویسکونی Luchino Visconti

فروش فیلم های سینمای فرانسه زبان اصلی برای تقویت زبان فرانسهFit Body Keto - Get Fit Fast With Keto! | Special Offer!
1398/05/31 19:56
I truly appreciate this post. I've been looking all over for this!
Thank goodness I found it on Bing. You've made my day!

Thx again!
https://luniesseskincream.net/
1398/05/24 04:34
Thank you for sharing with us, I think this website really stands out :D.
Activator Pro Muscle Review
1398/05/5 02:28
Hello! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
There's a lot of folks that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Thank you
NovaBelle Skin Cream
1398/05/5 00:41
Thanks, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I've came upon so far.
But, what in regards to the conclusion? Are you certain about the supply?
Activator Pro Testosterone Reviews
1398/05/3 19:43
I am impressed with this site, really I am
a big fan.
http://alorblend.net/
1398/04/22 20:04
Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital
to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
Anyway I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.
Keto Prime Rx Ingredients
1398/04/22 14:50
Thanks a bunch for sharing this with all people you actually recognise what you're talking
about! Bookmarked. Please additionally discuss with my web site =).
We could have a link alternate agreement among us
Cali Naturals CBD Review
1398/04/22 14:01
It's really a great and useful piece of information. I'm glad
that you just shared this helpful info with us.
Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
https://disqus.com/home/discussion/channel-new/indoor_medical_marijuana_growing_guide_21/
1398/04/9 20:08
Admiring the commitment you put into your site and detailed information you provide.
It's awesome to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted
rehashed material. Fantastic read! I've bookmarked your site and I'm
including your RSS feeds to my Google account.
https://penzu.com/p/1a5f02e8
1398/04/9 19:13
Hello there, just became alert to your blog through Google,
and found that it is really informative. I am going to watch out for brussels.
I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your
writing. Cheers!
http://www.yourfilelink.com/get.php?fid=2052989
1398/04/9 18:38
Hi there, I enjoy reading through your post. I like to write a little comment to support you.
http://ity.im/SH6fz
1398/04/9 18:24
Magnificent beat ! I would like to apprentice while you
amend your site, how could i subscribe for a weblog web site?
The account aided me a applicable deal. I have been a little bit acquainted of this your broadcast
offered vivid clear concept
Cialis generic
1398/04/3 01:40

Useful information. Appreciate it.
cialis dosage prezzo di cialis in bulgaria link for you cialis price preis cialis 20mg schweiz cipla cialis online il cialis quanto costa cialis great britain cialis coupons printable weblink price cialis cialis 20mg
buy cialis online no prescription canada
1398/04/2 09:54

You said it very well..
best generic drugs cialis we choice cialis uk cialis 5 mg para diabeticos cialis prezzo di mercato achat cialis en suisse cialis therapie achat cialis en europe acquisto online cialis chinese cialis 50 mg order cialis from india
http://crosziggdoct.strikingly.com/
1398/04/1 19:16

Nicely put. Thanks a lot!
cialis 5 mg safe site to buy cialis online cialis online deutschland import cialis cialis kaufen wo cialis cipla best buy cialis pills boards cialis 5 mg buy cialis taglich low cost cialis 20mg
http://brokcompno.strikingly.com/
1398/04/1 02:17

Kudos! A lot of data!

online prescriptions cialis preis cialis 20mg schweiz cialis en 24 hora cialis uk safe dosage for cialis generic cialis at the pharmacy order generic cialis online opinioni cialis generico cialis cuantos mg hay cialis pills boards
http://glutunteu.strikingly.com/
1398/03/30 17:32

You mentioned that perfectly.
cialis 05 tesco price cialis cialis pills boards cialis ahumada generic cialis soft gels tadalafil 20 mg cialis venta a domicilio tadalafil 5mg free generic cialis we like it safe cheap cialis
http://doubhocons.strikingly.com/
1398/03/29 23:07

Wonderful information, Cheers.
we choice free trial of cialis cialis herbs how much does a cialis cost cialis rckenschmerzen enter site 20 mg cialis cost click here take cialis acquisto online cialis cialis 5 mg cialis 20 mg cialis daily
buy cialis daily use
1398/03/29 06:40

Truly tons of useful information.
cialis baratos compran uk cialis 20 mg effectiveness cialis patent expiration female cialis no prescription cialis patentablauf in deutschland purchase once a day cialis only here cialis pills cialis online nederland cialis 05 cialis 30 day trial coupon
http://tantnasun.strikingly.com/
1398/03/28 08:04

Cheers, Good information!
cialis venta a domicilio cialis generico online il cialis quanto costa buying cialis overnight buy cialis online nz cialis 20 mg effectiveness preis cialis 20mg schweiz miglior cialis generico free generic cialis we recommend cialis info
http://geotola.strikingly.com/
1398/03/27 17:06

Many thanks. Plenty of advice!

tadalafil 20 mg cost of cialis per pill cialis herbs cialis coupons safe site to buy cialis online cialis ahumada cialis dosage amounts cialis online nederland cialis en mexico precio cialis canada
http://tragelem.strikingly.com/
1398/03/27 02:11

Regards. Useful stuff.
wow look it cialis mexico cialis en mexico precio cialis lowest price buy name brand cialis on line import cialis buy cialis cialis cipla best buy cialis 5 mg scheda tecnica cialis super acti how to purchase cialis on line
cialis qualitat
1398/03/25 08:35

Nicely spoken certainly! !
cialis daily new zealand cialis reviews cialis online holland discount cialis how does cialis work ou acheter du cialis pas cher cialis prezzo in linea basso buy brand cialis cheap cialis venta a domicilio generic cialis with dapoxetine
http://mersphepho.strikingly.com/
1398/03/24 18:33

Great stuff, Thanks a lot!
price cialis wal mart pharmacy buying cialis overnight tadalafil 20 mg cialis online deutschland cialis bula cialis herbs prix de cialis cialis 10 doctissimo cialis patent expiration cialis dose 30mg
cialis treatment for bph
1398/03/24 03:52

Cheers, Plenty of data.

cialis generico milano cialis prices cialis dosage recommendations cialis super acti pastillas cialis y alcoho cialis para que sirve acheter cialis meilleur pri cialis price thailand weblink price cialis cialis mit grapefruitsaft
http://capogod.strikingly.com/
1398/03/23 13:55

Thanks a lot, I value it!
we use it 50 mg cialis dose cialis 5 mg cialis daily new zealand only best offers cialis use cialis manufacturer coupon cialis generique acheter cialis kamagra cialis prezzo al pubblico cialis patent expiration prices on cialis 10 mg
cialisvie.com
1398/03/21 03:08

You actually stated this fantastically!
enter site very cheap cialis free cialis prix de cialis cialis 20mg preis cf buy cialis online cheapest cialis 20 mg cost only here cialis pills how much does a cialis cost cialis dosage amounts we choice cialis uk
cialisvie.com
1398/03/19 21:37

This is nicely put. .
canadian cialis tadalafil generic cialis dosage online prescriptions cialis cialis generico postepay cialis kaufen bankberweisung purchase once a day cialis cialis sicuro in linea achat cialis en itali il cialis quanto costa
cialisvie.com
1398/03/18 16:03

Thanks, Loads of material!

when will generic cialis be available cialis kamagra levitra generic low dose cialis cialis 5 mg schweiz when can i take another cialis click here to buy cialis cialis tablets for sale wow look it cialis mexico cialis italia gratis cialis patentablauf in deutschland
swiss army knife online shopping
1397/12/13 00:16
The Swisѕ Armmy knife remains a great little gadget.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30