تبلیغات
سینما اندیشه 3 - جان هیوستون John Huston

سینما اندیشه 3

زندگینامه کارگردانهای شاخص

 

 

 

بیوگرافی جان هیوستون  John Huston

جان هیوستون  John Huston(۵ اوت ۱۹۰۶ - ۲۸ اوت ۱۹۸۷) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و هنرپیشه امریکایی بود. او فیلم‌نامه بیشتر ۳۷ فیلمی که کارگردانی کرده را خود نوشته که بسیاری از آنان امروزه جزو آثار کلاسیک تاریخ سینما شمرده می‌شوند: شاهین مالت (۱۹۴۱)، گنج‌های سیرامادره (۱۹۴۸)، کی لارگو (۱۹۴۸)، جنگل آسفالت (۱۹۵۰)، ملکهٔ افریقا (۱۹۵۱)، مولن روژ (۱۹۵۲)، ناجورها (۱۹۶۰) و مردی که می‌خواست سلطان باشد (۱۹۷۵). هیوستون طی دوران فعالیت ۴۶ ساله‌اش، ۱۵ بار نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد که دو بار به دریافت آن نائل گردید. پدرش (والتر هیوستون) و دخترش (آنجلیکا هیوستون)هردو برای بازیگری در فیلم‌هایی به کارگردانی او برندهٔ جایزهٔ اسکار شدند.

اوان زندگی

جان مارسلوس هیوستون در ۵ اوت ۱۹۰۶ در نوادا چشم به جهان گشود. او تنها فرزند والتر هیوستون و رئا گور بود. پدرش، که از تبار اسکاتلندی و ایرلندی بود، یک بازیگر نمایش و سپس سینما بود. مادرش با اصالت ولز و انگلیسی در ابتدا به‌عنوان سردبیر ورزشی برای چند نشریه کار می‌کرد اما پس از تولد جان کارش را رها کرد. پدرش نیز حرفهٔ بازیگری خود را برای یافتن یک شغل پایدار به‌عنوان مهندس ساختمان رها ساخت، گرچه چند سال بعد به صحنهٔ نمایش بازگشت. او بعدها هم در سینما و هم در برادوی موفقیت بسیار کسب نمود.

والدین هیوستون در سال ۱۹۱۳، زمانیکه او ۶ سال بیش نداشت از هم جدا شدند و در نتیجه او بیشتر ایام کودکیش را در مدارس شبانه روزی گذراند. تابستانها، او گاه با پدرش به سفر به تورهای نمایشی می‌رفت. او از دیدن بازیگری پدرش در صحنه نمایش بسیار بهره می‌برد تا بدانجا که به بازیگریش منجر شد.

فیلمنامه نویسی و کارگردانی

در مدت اقامت خود در مکزیک، او نمایشنامه‌ای تحت عنوان «فرانکی و جانی» بر اساس تصنیفی با همین عنوان به رشته تحریر درآورد. پس از فروش خوب این اثر، او برآن شد تا به تمرکز در نویسندگی به‌عنوان شغلی بالنده بپردازد.

جوایز

هیوستون موفق شد ۱۵ مرتبه نامزد دریافت جایزهٔ اسکار در دوران شغلی خود شود و پیرترین شخصی است که نامزد اسکار بهترین کارگردان در ۷۹ سالگی برای فیلم شرف خانواده پریتزی (۱۹۸۵) شد. او همچنین صاحب امتیاز بی‌مانند خانواده‌ای که سه نسل آن برنده جایزه اسکار شده‌اند است، چرا که پدرش (والتر هیوستون) و دخترش (آنجلیکا هیوستون) هردو برای بازیگری به‌ترتیب در فیلم‌های گنج‌های سیرامادره و شرف خانواده پریتزی، که کارگردانی هردو را نیز خود به‌عهده داشته، برندهٔ جایزهٔ اسکار شدند.

علاوه بر آن، او ۱۳ بازیگر دیگر را با بازیگری در فیلمهایش به اسکار رساند: سیدنی گرین استریت، کلر تروور، سام جافی، همفری بوگارت، کاترین هپبورن، خوزه فرر، کولت ماشاند، دبورا کر، گریسون هال، سوزان تایرل، آلبر فینی، جک نیکلسون و ویلیام هیکی

زندگی شخصی

او پنج بار ازدواج کرد.

سال تولید عنوان فیلم نامزدی جایزهٔ اسکار دریافت جایزه اسکار
۱۹۴۱ شاهین مالت ۳
۱۹۴۲ در این زندگی ما
از میان اقیانوس آرام
۱۹۴۳ گزارشی از آلوشیانز ۱
۱۹۴۵ نبرد سان‌پیترو
۱۹۴۶ نورانی باد
۱۹۴۸ گنج‌های سیرامادره ۴ ۳
کی لارگو ۱ ۱
۱۹۴۹ ما بیگانه بودیم
۱۹۵۰ جنگل آسفالت ۴
۱۹۵۱ مدال سرخ شجاعت
ملکه افریقا ۴ ۱
۱۹۵۳ مولن روژ ۷ ۲
بر اهریمن چیره شو
۱۹۵۶ موبی دیک
۱۹۵۷ خدا می‌داند، آقای آلیسون ۲
۱۹۵۸ بی‌تمدن و گیشا
ریشه‌های بهشت
۱۹۶۰ نابخشوده
ناجورها
۱۹۶۲ فروید: عشق مخفی ۲
۱۹۶۳ فهرست آدریان مسنجر
۱۹۶۴ شب ایگوانا ۴ ۱
۱۹۶۶ انجیل: در ابتدا (کتاب آفرینش) ۱
۱۹۶۷ بازتاب‌ها در چشمی طلایی
کازینو رویال ۱
۱۹۶۹ دیوی بزهکار
قدم زدن با عشق و مرگ
۱۹۷۰ سند کرملین
۱۹۷۲ زندگی اشرافی ۱
زندگی و احوال قاضی روی بین ۱
۱۹۷۳ مرد بارانی‌پوش
۱۹۷۵ مردی که می‌خواست سلطان باشد ۴
۱۹۷۹ نژاد خردمند
۱۹۸۰ هراس
۱۹۸۱ فرار بسوی پیروزی
۱۹۸۲ آنی ۲
۱۹۸۴ زیر کوه آتشفشان ۲
۱۹۸۵ شرف خانواده پریتزی ۸ ۱
۱۹۸۷ مردگان

 

منبع: ویکی پدیا

 

لیست کامل آثار موجود را می توانید از  اینجا   یا اینجا دانلود کنید.